• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Louiogbearnaisen

madblog med nemme og lækre mad opskrifter + tips til madfotografering og foodstyling

  • Blog
  • Opskrifter
  • Foto-guides
  • Om
  • Kurser
  • Kontakt

10 fejltagelser jeg lavede som nybegynder i fotografering


Alle de fejl og misforståelser, som en nybegynder med et spejlreflekskamera kan begå, dem har jeg lavet!
Uden undtagelse..

Sådan skrev jeg i den mail, som du måske fik leveret i din indbakke i går, hvis du er med på nyhedsbrevet.

Jaja, Louise, det skal du jo sige.. 

Men den er god nok. Udover jeg var overbevist om, at mit nyindkøbte spejlreflekskamera spyttede professionelle billeder ud i en lind strøm, så var jeg også nede og lure i den store balje med alle andre misforståelser omkring fotografering.

Der er en del, skulle jeg hilse og sige nede fra baljen!

Når man er typen, som aldrig læser en brugsanvisning, men er mere learning-by-doing, så havner man altså i ret mange ærgerlig situationer undervejs på spejlrefleks-rejsen. Fejl og misforstålser, som kunne have været undgået og sparet mig mange dårlige billeder og hårløse områder på mit hoved.

Lad os se på et par stykker eller 10 af de 117 fejl jeg begik:

#1: Hoppe let og elegant over komposition

Kan jeg kameraindstillingerne, så er de professionelle billeder der!

Æh. Nej.

Al mit fokus var på, at lære kameraet at kende og de tekniske aspekter, såsom eksponering og fokusering.
Jo, det et skridt på vejen til de professionelle billeder, men Google glemte lige at fortælle mig, at billeder også handler om komposition, brug af lys, vinkler og selve motivet.
Altså at der er forskel på, hvordan jeg ser verden og hvordan kameraet indfanger den!
Jeg havde ingen anelse om, at der var måder at opbygge et billede på, noget som hed “Rule of Third”, bruge lys kreativt og man rent faktisk kunne skyde fra andet end sin egen øjenhøjde.. Yea, tal lige om tunnelsyn!
Havde jeg bare vidst, hvilken forskel det kunne gøre for mine billeder, havde jeg brugt mindst ligeså meget tid på komposition, som på at forstå lukketid, blænde og ISO.

 

#2 Glødepærer, lysstofrør, stearinlys, dagslys – lys er lys

Yrk. Gullige billeder i massevis. Jeg anede intet om lys og hvad det gjorde i mit kamera og for mine billeder. Der var lys, jeg tog billeder – så enkelt var det. Indtil jeg fik slukket for det elektriske lys, hørte om hvidbalance og fandt ud af hvad rent, naturligt lys kunne tilbyde mine billeder. Wow – det er vist det eneste jeg kan tilføje her!

Bonus: Den ultimative guide til det rigtige fotoudstyr for nybegyndere

 

#3 Det handler om mængden

Yes, lyset det har jeg styr på! Bare der er masser af det, så er det perfekt.
Troede jeg…
Jeg var overbevist om, at frokosttid var det allerbedste tidspunkt at tage billeder på, fordi lyset jo væltede frem. Farvel til stemning i mit billede, hej til barske skygger, flade motiver og udbrændte billeder.
Kvalitet af lys, temperatur af lys og ikke mindst brug af lys er muligvis, det allervigtigste jeg har lært i fotografering – da jeg lærte, at bruge lys til min fordel, der blev mine billeder med et trylleslag markant forbedret.

 

#4 Stole blindt på kameraets LCD skærm

Knips, knips! Perfekt billede, knivskarpt på kameraet LCD-skærm – lige indtil jeg fik billedet lagt ind på computeren og set det stort (og sløret) på skærmen. Hold nu op, havde nogen bare fortalt mig, at den kameraskærm er det rene lyv og aldrig kan stoles på. Alt ser skarpt, lækkert og lyst ud på den bette skærm, det er bare ikke virkeligheden.

 

#5 Jeg kan godt liiige have 30 billeder mere

Jeg fik et hukommelseskort med, da jeg købt mit spejlreflekskamera og spekulerede ikke rigtig mere over det.
I stedet valgte jeg bare mindre filtyper på kameraet, så jeg kunne have flere billeder på kortet. Smart, smart. Troede jeg. Lige indtil den dag, hvor jeg fik det der gode skud i kassen og gerne ville lave det lidt større. Både til bloggen og  til print.
Fuldstændig umuligt med den opløsning, som jeg havde valgt til mine billeder. Idag ærgrer jeg mig stadig over de billeder, som jeg tog med for lav opløsning, så de aldrig kan bruge til andet end Facebook..

 

#6 Blitzen er jo perfekt til billeder om aftenen 

Og her taler vi den blitz, som sidder indbygget på kameraet (ikke en fancy påsat en, de dur nemlig fint) og som jeg flittigt brugte til at gøre mine billeder overbelyste, flade og spækket med røde eller lukkede øjne, samt knap så flatterende hudtoner.
Den dag blitzen blev lukket ned og jeg i stedet fokuserede på lukketid, blænde og ISO, der gik et “lys” op for mig. Sådan helt bogstaveligt – alle billeder og mennesker herpå, så pludselig “naturlige” ud!

Bonus: Den ultimative guide til det rigtige fotoudstyr for nybegyndere

 

#7 Billedbehandling er snyd

Først og fremmest så jeg skævt til alle Adobes programmer. Come on, Photoshop – smid et billed ind og så kommer der et professionelt ud. Det er jo total snyd.
I lang tid nægtede jeg simpelthen at redigere mine billeder, men brugte dem lige fra kameraet. Det var jo “ærligt”. Og dumt. Den dag, jeg fandt ud af at redigering ikke behøver være lig med snyd, men faktisk hænger sammen med fotografering med et spejlreflekskamera – jamen, der “poppede” mine billeder til næste niveau.

 

#8 Heller for lyst end mørkt

Okay, jeg blev overbevist om billedbehandling nok var en god ting for mine billeder. Altså var det nok bedre, at overeksponere billederne end smule (fotografere dem lyse), end at tage for mørke billeder – så var jeg jo sikker på, at der var nok lys og jeg kunne jo altid redigere billederne lidt mørkere, hvis det var.
Problemet! Hvid i billeder brænder detaljer ud, detaljer som ikke kunne redigeres frem igen og jeg endte op med mange, mange ubrugelig, overlyse, billeder uden detaljer. Smukt!

 

#9 Et objektiv er et objektiv

Yes, jeg havde smidt virkelig mange penge efter mit nye kamera og var også “heldig”, at få et objektiv med i købet. Good to go!
Men jeg undrede mig. Der var noget galt!
Jeg indså, efter virkelig lang tid dog, at jeg ikke var i stand til at få det samme udseende på mine billeder, jeg havde set hos andre fotografer.

Du ved, jeg var ude efter slørede baggrunde, skarpe billeder og masser af lys i mit billede.

Well, det gav kit-objektivt ikke.

Efter virkelig meget research fandt jeg frem til objektivet 50 mm f/1.8 til den nette sum af 700 kr. (det koster i dag 900 kroner). Det er virkelig billigt og jeg oplevede instant forbedring i mine billeder, ved bare at smide det objektiv på. Det er den bedste investering, jeg gjorde for mine billeder.

Faktisk skød jeg (og skyder stadig dagligt) med mit 50 mm 1.8 t i 4 år før jeg investerede i endnu et objektiv! Vi taler 2 af årerne, hvor jeg har taget billeder professionelt og tjent penge på min fotografering. Alt sammen med det allerbilligste objektiv.

Bonus: Den ultimative guide til det rigtige fotoudstyr for nybegyndere

#10 Jo bedre kameragear, jo bedre billeder

Okay, objektivet gjorde jo  en enorm forskel – derfor faldt jeg i den her fælde!

“Der er også fordi mit kamera er et begynder-DSLR kamera, at mine billeder ikke bliver professionelle.” 

“Hvis bare jeg havde et objektiv til 10.000 kr., så kunne jeg også tage sådan et billede.”

“Min computer er ikke en Mac, så jeg kan aldrig redigerer mine billeder ordenligt..”

Jeg kunne hive en undskyldning ud mellem sidebenene til alt;Det er udstyret, som er problemet – ikke mig!

Sandheden er, at det eneste problem var mig selv, min utålmodighed og mine manglende færdigheder – både de tekniske aspekter, redigeringsmæssigt og på det kreative felt.

Derfor har jeg hevet alle mine fejl og fejltagelser op af den store balje og taget udgangspunkt i dem i mit online fotokursus for forvirrede og utålmodige begyndere.

Så, er du klar til at hoppe over alle mine fejl og misforståelser, når du skal i gang med at bruge dit spejlreflekskamera og suse ind i fotoverdenen?

På fotokurset gennemgår vi alle områder; lige fra basis kameraudstyr, til kameraindstillinger, til redigering og så det kreative (lys, komposition og billedstil).

Jeg vil SÅ gerne gøre det nemt for dig, at få en god start på fotografering med spejlreflekskamera – hele vejen omkring. Du behøver ikke snuble det første år, som jeg gjorde – du kan gøre det rigtig fra starten og spare mange hår-udtrækkende fejl og misforståelser!

Bonus: Den ultimative guide til det rigtige fotoudstyr for nybegyndere

 

online fotokursus for spejlrefleksbegyndere

Previous Post: « 5 gode råd til nybegyndere med et spejlreflekskamera
Next Post: Moussaka med aubergine og kartofler »

Reader Interactions

Comments

  1. Rene Asmussen

    Super fin blog og en masse gode ideer :). Tak fordi du deler :)

    Svar
    • Louiogbearnaisen

      Hej Rene,

      Tak for din kommentar – dejligt at høre, at du kan finde inspiration på bloggen :-)

      Hav en dejlig dag!

  2. Mie-Lisa

    Sikke nogle gode råd! De fleste ting er efterhånden også gået op for mig :D
    Men har stadigvæk problemer med lyset. Er med på, at blitz ikke er løsningen og man kan gøre meget med redigering og settings. Men fx i weekenden, der ville jeg gerne skyde nogle gode (skarpe) og personlige billeder ved min farmors fødselsdag, som jeg efterfølgende kunne printe og give i julegave. Men lyset et sådan et selskabslokale med mange vinduer hele vejen rundt gjorde det så umuligt at regne de rette settings ud, det ene øjeblik var lyset perfekt, det næste blev alle motiver helt mørke – og så var det gode øjeblik med bedste ligesom overstået. Hvordan finder man ud af, hvad de rette settings er til sådan et arrengement, så man undgår at fange en masse gode øjeblikke – i næsten total mørke?? så de stadigvæk er skarpe, hvis man redigerer dem lysere?

    Giver det mening? det blev lidt langt, det spørgsmål :)

    Men tak for gode råd! :D

    Svar
  3. Nina | www.vangelyst.dk

    Hvor kan jeg genkende det – jeg har også været igennem næsten alle punkterne :-) Øvelse gør mester – og nogen gange er det ikke så meget der skal til, hvis man bare lige får at vide hvordan… så jeg er sikker på, man vil få noget ud af dit kursus. Det er i øvrigt nogle rigtig lækre billeder du tager!

    Svar
  4. Maria

    Fedt indlæg! Det er hermed gemt.

    Svar
  5. Mette Jakobsen

    Hej Louise

    Vil bare sige tak for et virkelig godt fotokursus og rigtig god undervisning. Det er du virkelig dygtig til. Jeg har kæmpet med, at tage gode billeder med mit kamera og herefter en weekend med dit kursus, kan jeg allerede se en forskel! Jeg er vild med at du kommer hele vejen rundt og ikke kun underviser i kameraindstillinger.
    Jeg glæder mig til at dykke mere ned i det kreative på kurset i næste weekend.

    Venlig hilsen Mette

    Svar
  6. Lise

    Tusinde tak for en masse brugbare tips!

    Svar

Skriv en kommentar: Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Primary Sidebar

Louiogbearnaisen - altid sulten

For dig, som er ualmindelig glad for nem mad, velsmagende øjeblikke og mundvandsløbende madbilleder - gerne tilsat en god portion ord, uhøjtidelighed og mangel på løftede pegefingre.
Er med på obligatorisk fredagskage, spandevis af kaffe og opskrifter, som er nemme og ligetil

Kontakt Louise

  • Email
  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest

Gør som over 22.000 andre

Få opskrifter, guides og (vanvittige gode) tilbud på bøger og kurser.

Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

guide til fotoudstyr

Footer

Følg @louiogbearnaisen på Instagram

Nutella brownie med 3 ingredienser! 😃 ⠀⠀⠀ Nutella brownie med 3 ingredienser! 😃
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Yup, det bliver ikke meget nemmere! 

Hiv nutella, æg, mel frem. 

Pisk, vend, bag. 

Og på 20 minutter (inkl. opvask), så har du perfekte brownies 👌

Ikke sådan tandklæbende fudgy. Eller chokoladekage-tør. Niks, men lige med den der helt rigtige konsistens, så de forsvinder i en ruf 😋⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

Nap opskriften på brownies ovre på bloggen nu (link i bio og story) 🤎 ..og jep, de er også gode med både hakket chokolade eller nødder vendt i ☺️
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#madinspiration #nutellalovers #kage #brownies #nemkage #snack
Den ultimative Tandoori kylling 🍗 Spækket med Den ultimative Tandoori kylling 🍗

Spækket med smag og genialt match til den hurtige salat fra i går 🙌⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Så nem omgang?
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Nææ 😉 Du kommer til at bruge 17 minutter foran krydderihylden i supermarkedet. Du ved, lure og lure – det er altid helt umuligt at skelne krydderierne fra hinanden og finde dem, som man skal bruge!
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Nå. Hjem med rovet, tømme et helt skab, så der er plads til duftende dåser, glas og breve. Men så er du også helt klar på indisk paaaarty – resten af året! ..du skal jo igennem dit nye arsenal af krydderier 😄
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Du kan selvføjelig også nappe den nemme og købe en bøtte færdig tandoori krydderi-mix - næsten ingen løftede øjenbryn herfra ☺️
Uanset hvad du er på, så krudt op for smagsfesten med Tandoori kyllingen her og måske et hjemmebagt naanbrød? Du finder det hele ovre på bloggen (link i bio og story) 🧡
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

#aftensmad #aftensmadinspiration #indiskmat #kylling #lækkermad
Vitaminbomben af en salat spækket med gulerødder Vitaminbomben af en salat spækket med gulerødder, rødbede, spinat og forårsløg. Bobbet op med mættende kikærter og quinoa. Mixet med persille og forårsløg. Og så lige en skarp vinaigrette dressing til at samle hele molevitten 👌
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Knas? Giv salaten et drys ristede græskar eller hakkede, saltede mandler.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Endnu mere? Feta er slet heller ikke dumt, det samme med rest grillet kylling i tern, hvis du kaster salaten i madpakken 😋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#nemaftensmad #madinspiration #salatbowl #saladrecipe #sundmad
Den ene ting, som mangler i din kaffepause ☺️👆
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Havregrynsbarer med chokolade 😋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Nemt, let og lækkert, - og næsten kunne forveksles med en halvsund myslibar. Det er de ikke. Til gengæld er de et hit til kaffepausen her i ugen: Om du bare er dig. Har andre med på arbejdsholdet slash studieholdet eller en familie, som kigger forbi i weekenden.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Skal der ekstra til? Bob dem op med:
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
✨Smeltet chokolade lige smurt på toppen
✨Ekstra knas med hasselnødder, mandler eller valnødder i 
✨ Tørret frugt, hvis du er på det hold .. rosiner, tranebær, abrikoser
✨ Smag af vanilje, revet appensinskal eller et hiv kanel
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Opskriften dur med det hele (find link i bio og i story)
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Tag hvem du vil dele en havregrynsbar med i din kaffepause? 😃👇
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

#kageinspiration #kaffeogkage #nemmad #snackideas #kage
Træt af kålsalat? Nap den her 👆
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Sprælsk marrokansk-inspireret salat gulerødder, kikærter og quinoa. Lige vendt med en krydret dressing og så er der lækker, mættende salat og tilbehør til aftensmad og madpakken med 💯
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Den helt nemme? pre-revne gulerødder, kikærter på dåse og forkogte quinoa. Så det næsten bare at blande 😁
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
👉 Find salaten ovre på bloggen (link i bio og direkte link i story) 
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#nemaftensmad #sundmad #madinspiration #vegetarianrecipes #madpakke
5 aftensmadsretter på under 30 minutter ⏰
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Okay, jeg overvejede 10, for arkivet bugner af hurtige opskrifter. Men du får 5 🖐️ 

De 5 opskrifter, som er ekstra geniale til januar – og februar med. Både på råvarer, nemhed og (fuld blæs på) smag. For lad os bare være ærlige her; der skal altså sparkes lidt ekstra gang i de lunkne smagsløg i de her måneder 😅
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Det gør vi her. Både med laks, kylling, oksekød og vegetarisk 👇
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
🔥 Tortellini med soltørrede tomater, spinat og kylling i parmesansauce 
🔥 Curry med blomkål, kartofler og kikærter⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
🔥 Tunesisk-inspireret gryde med kylling og couscous⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
🔥 Laks i grøn karry
🔥 Kartoffel- og porresuppe med bacon

Hvilket hold er du på? 😋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
(Du finder dem alle pakket og klar ovre på bloggens forside nu - link i bio)
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#nemaftensmad #madinspiration #hurtigmad #sundmad #30minutemeals
Hurtig snack til madpakken 👆Og om du…
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
👉 napper den helt nemme løsning med en rulle købt pizzadej
👉 krudter op for den klassiske hjemmelavede dej (måske med lidt groft mel)
👉 eller praler med en flerdags surdejsudgave af en dej
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
..det styrer du. Pizzapakkerne dur med hele og klarer både madpakken, snacken til fredagsrødvinen og “bare fordi” på en søndag ☺️🍕
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Find opskriften i min story nu 📲
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#madinspiration #snackideas #nemmad #madpakke #madpakkeinspiration 
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Aftensmad på 20 minutter 👆
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Er du også en af de heldige, som fik den helt store kasse i julegave? 👀Eller måske fik du nappet den her i “godt-tilbud-sæsonen”? Du ved, den helt trendy kasse, med …yup,  brølet af en Air Fryer 🌪️

Har du fået bakset sådan en sag ind på køkkenbordet, ..well, så er den her opskrift ikke til dig 🙈

Men til gengæld er den lige så nem. Hurtig. Og med et spark til smagsløgene efter en måske allerede kålholdig januar 😄

Laks i grøn karrysauce 

Du skal lige koge en pose ris. Eller holder du lav profil på kuldydrat-fronten, så smide en pose pre-chopped blomkålsris i indkøbskurven. 

Men ellers så er vi ude i lynhurtig aftensmad. Ikke på 30 lange, maverumlende minutter. Niks. Du kan kaste panden på bordet efter kun 20 minutter✌️

Så giv Air fryer’enen pause, hiv panden frem og nap opskriften ovre på bloggen nu (link i bio) ☺️👋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#nemaftensmad #madinspiration #sundmad #laks #lækkermad
Følg @louiogbearnaisen

Mere sulten? Få nye opskrifter, tips og guides!

Privacy Manager
Cookie-og privatlivspolitik

Copyright © 2023 · www.louiogbearnaisen.dk

Foodie Pro Theme On Genesis Framework