• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Louiogbearnaisen

madblog med nemme og lækre mad opskrifter + tips til madfotografering og foodstyling

  • Blog
  • Opskrifter
  • Foto-guides
  • Om
  • Kurser
  • Kontakt

Surdejsboller med sej krumme

surdejsboller - opskrift

Det flyder med papir, noter, krummer og tærteforme. Laptoppen sukker efter en pause og det gør min musearm vist også – den sidder efterhånden ret godt fast i den samme, krogede holdning. Og mit ene øje, det er evigt knebet i, som resultat af lidt for meget tid bag kameraet.
Well, tærtelivet er nu rart og det lakker mod enden – 3 dage, så er sender jeg min e-bog online. Yrk, det er lige snart, et par billeder skal tages endnu, et par gennemlæsninger og mine værste jokes, skal ordnes. Det bliver en weekend med fuld fart på i min egen lille boble, dog med familiefest og et par ærinder som sprække i boblen ud til virkeligheden.

BONUS: Bag med succes hver gang! Få min gratis tjekliste til det essientielle basis bageudstyr >> Klik her og hent din gratis tjekliste  

Og hey, det er jo fredag, hvilket er ensbetydende med fredagskage. Den er noget nær det vigtigste i ugen.
I dag er jeg dog hoppet ovre i den anden boldgade med en af mine andre svagheder; nybagte boller. Det er også ved at være noget længe siden, der har været brød på bloggen.

Der jo flyttet sådan en pæn fyr ind på mit køkkenbord, som hele tiden og igen vil vise sine muskler. Han har ret mange af dem, skulle jeg hilse og sige.
Mens tærterne har været i fokus, har han brummet på sidelinjen, rørt, pisket, æltet løs de sidste par uge. Vist hvad han kunne og ikke mindst hvor meget jeg har manglet end røremaskine i mit køkkenliv.
Nøøj, der bliver smidt mange brød over bordet og de rigtig gode af slagsen med store huller, sej struktur og sprød skorpe. Ingen glutenforskækkelse her –  det er cirka det eneste vi lever af pt. ;)

Så jeg hapser da lige endnu en surdejsbolle til eftermiddagskaffen. Sådan en her med surdej og sej krumme, kun lavet på hvede og bjørnekræfter. Glem alt om fredagskager, det her er hvad livet handler om for brødfolket og jeg maser mig gerne ind i det selskab – sammen med Bjørnen.

BONUS: Bag med succes hver gang! Få min gratis tjekliste til det essientielle basis bageudstyr >> Klik her og hent din gratis tjekliste  

Så taler vi ikke om, at jeg købte surdejen..

Surdejsboller med sej krumme

Print opskrift Pin opskrift
Tilb. tid15 minutter
Samlet tid15 minutter
Antal: 10 styk

Ingredienser

  • 15 g gær
  • 5 dl vand
  • 1 dl hvede-surdej
  • 1 spsk salt
  • 1 spsk sukker
  • 700-800 g hvedemel
Opskriften fortsætter efter annoncen

Sådan gør du

  • Opløs gæren i vandet. Rør surdejen i og dernæst salt og sukker.
  • Tilsæt hvedemelet lidt af gangen med der røres på lav hastighed - der kan være stor forskel på mel og melets sugeevne, så mine mål på mel er blot vejledende.
  • Skru op til medium hastighed og rør/ælt dejen på røremaskine i 15 minutter til dejen er smidig og begynder at slippe skålens kanter.
  • Lad den efterhæve under fugtigt viskestykke i ca. 1,5 time til dobbelt størrelse.
  • Vend forsigtigt dejen ud på et meldrysset bord - den skal være meget "tynd", men ikke flyde ud.
  • Skær med en bagespartel boller ud. Kom dem forsigtigt over på på bagepapir.
  • Lad dem efterhæve 20 minutter.
  • Varm en ovn op med en bageplade i til 250 grader.
  • Tag den varme bageplade ud og kom bagepapiret med bollerne over på pladen.
  • Kom bollerne i ovnen og skru ned til 225 grader. Bag bollerne i ca. 15 minutter til de er gyldne.
  • Tag dem ud og afkøl på en bagerist.

Noter

Jeg rører min dej på en Bjørn Teddy
Del din mad med mig på InstagramTag @louiogbearnaisen - det bedste er at se en opskrift blive brugt af dig :-)

 

Previous Post: « Rabarber Fizz sjus med basilikum
Next Post: E-kogebog med grove tærteopskrifter »

Reader Interactions

Comments

  1. Christina Terp

    Hej Louise
    Super opskrift. Søger netop en der kan laves i løbet af dagen – oh ikke skal stå hele natten. Men kan man lave et brød fx

    Svar
    • Louiogbearnaisen

      Hej Christina,

      Jeg har ikke prøvet at lave et brød ud af dejen, men det burde du fint kunne og så give det lidt ekstra i ovnen 🙂

      Prøv det ad og lad os høre om resultatet!

  2. Inger Quustgaard

    Hej rigtig gode surdejsboller jeg havde en surdej t rugbrød og delte melet op i 250 gr grahamsmel og hvedemel … især ca 750! så det ialt blev 750 gr mel
    Du skriver der skulle blive 10 boller .. jeg fik 12 pænt store
    Men meget lækre .. skal prøves igen
    Tak f gode opskrifter

    Svar
    • Louiogbearnaisen

      Hej Inger,

      Dejligt at høre, at resultatet blev godt, og at opskriften kunne bruges 😀

      Hav en fortsat skøn dag!

  3. Anja

    Hej Louise!
    Til denne opskrift, har du der haft surdejen ude af køleskabet først og “sætte” sig, inden du bruger den?
    Mvh
    Anja

    Svar
    • Louiogbearnaisen

      Hej Anja,

      Ja, surdejen er stuetemperatur 🙂

      God bagelyst!

  4. L

    Bruger du varmluft eller alm ovn?

    Svar
    • Louiogbearnaisen

      Hej L,

      Det er altid alm ovn, hvis ikke andet er nævnt i opskriften :-)

      God bagelyst!

  5. Julie Holmgaard

    Hej Louise
    Jeg har lige lavet dem og kom til at efterfølgende at jeg jo havde brugt grahamsmel surdej som base.. Har ALDRIG lavet surdejs boller før og må sige de blev FANTASTISKE! Så fin og sprød en kant og med god smag ♥️ Kæmpe hit ved de to store unger.. yngste not so much, hun er mere til mormorboller😅 Nu har jeg hældt resten af surdejen i et sylteglas og sat i køleskabet.. hvad skal jeg så gøre med dejen fremover?

    Svar
    • Louiogbearnaisen

      Hej Julie,

      Så dejligt at høre, at du kunne bruge opskriften, og at resultatet blev fantastisk :-)

      I forhold til surdejen, så skal du bare fodre den med mel og vand 1 gang om ugen. Når du så vil bage med surdejen igen, så tager du den ud et par dage før og lader den stå på køkkenbordet, så der kommer gang i den igen…that is it :-)

      God fornøjelse!

    • Julie Holmgaard

      Nu vil jeg gerne bruge en del af den til i morgen, bør jeg så tage den del ud og fodre lidt? Og det der står i køleskabet, hvor meget skal del fodres med ugentligt? TUSIND tak fordi du tager dig tid til at svare 😍🙏🏻

  6. Thorkil Pape Johnsen

    Hej Louise.
    Jeg har brugt denne opskrift som en base, for selv at komme frem til min egen version og det er endeligt lykkedes! Jeg bruger havregrød, og honning som sødemiddel, og har haft god succes med tørgær og surdejen. Jeg får de lækreste luftige boller, ligesom ciabatta, og de har en fantastisk smag. Tusind tak for at lede mig på sporet, har været igennem mange opskrifter. :)

    Svar
    • Louiogbearnaisen

      Hej Thorkil,

      Tusinde tak for din kommentar og input – så skønt at høre, at du har fundet inspiration i opskriften :-)

      Hav en fantastisk dag!

  7. Marlene Nielsen

    Kære Louise:-)Først og fremmest Kæmpe respekt omk din blog! Fedt sted at surfe rundt. Nå men jeg ville bare høre om du mon havde en go opskrift til nogle rustikke boller? Jeg har 4 slags mel, A38, gær ..og alt det der gejl. Dog har jeg ikke selv den store interesse i surdej. Så måske du havde en idè til en opskr uden? Pfh tak fra Marlene

    Svar
  8. Charlotte

    Hej Louise,
    Hvor køber du færdig surdej?
    De bedste hilsner
    Charlotte

    Svar
    • Loui&bearnaisen

      Hej Charlotte

      Jeg har faktisk købt den her i et supermarked, men syntes ikke den var helt så god, som den man kan købe ved bagere.
      De fleste lidt “finere” bagerbutikker sælger surdej (nogle steder, hvis man pænt spørger efter det) – godt nok ret dyrt, meeeen er simpelthen så dårlig til at holde min egen i live ;)

      Mange hilsner
      Louise

Skriv en kommentar: Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Primary Sidebar

Louiogbearnaisen - altid sulten

For dig, som er ualmindelig glad for nem mad, velsmagende øjeblikke og mundvandsløbende madbilleder - gerne tilsat en god portion ord, uhøjtidelighed og mangel på løftede pegefingre.
Er med på obligatorisk fredagskage, spandevis af kaffe og opskrifter, som er nemme og ligetil

Kontakt Louise

  • Email
  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest

Gør som over 22.000 andre

Få opskrifter, guides og (vanvittige gode) tilbud på bøger og kurser.

Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

guide til fotoudstyr

Footer

Følg @louiogbearnaisen på Instagram

Nutella brownie med 3 ingredienser! 😃 ⠀⠀⠀ Nutella brownie med 3 ingredienser! 😃
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Yup, det bliver ikke meget nemmere! 

Hiv nutella, æg, mel frem. 

Pisk, vend, bag. 

Og på 20 minutter (inkl. opvask), så har du perfekte brownies 👌

Ikke sådan tandklæbende fudgy. Eller chokoladekage-tør. Niks, men lige med den der helt rigtige konsistens, så de forsvinder i en ruf 😋⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

Nap opskriften på brownies ovre på bloggen nu (link i bio og story) 🤎 ..og jep, de er også gode med både hakket chokolade eller nødder vendt i ☺️
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#madinspiration #nutellalovers #kage #brownies #nemkage #snack
Den ultimative Tandoori kylling 🍗 Spækket med Den ultimative Tandoori kylling 🍗

Spækket med smag og genialt match til den hurtige salat fra i går 🙌⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Så nem omgang?
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Nææ 😉 Du kommer til at bruge 17 minutter foran krydderihylden i supermarkedet. Du ved, lure og lure – det er altid helt umuligt at skelne krydderierne fra hinanden og finde dem, som man skal bruge!
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Nå. Hjem med rovet, tømme et helt skab, så der er plads til duftende dåser, glas og breve. Men så er du også helt klar på indisk paaaarty – resten af året! ..du skal jo igennem dit nye arsenal af krydderier 😄
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Du kan selvføjelig også nappe den nemme og købe en bøtte færdig tandoori krydderi-mix - næsten ingen løftede øjenbryn herfra ☺️
Uanset hvad du er på, så krudt op for smagsfesten med Tandoori kyllingen her og måske et hjemmebagt naanbrød? Du finder det hele ovre på bloggen (link i bio og story) 🧡
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

#aftensmad #aftensmadinspiration #indiskmat #kylling #lækkermad
Vitaminbomben af en salat spækket med gulerødder Vitaminbomben af en salat spækket med gulerødder, rødbede, spinat og forårsløg. Bobbet op med mættende kikærter og quinoa. Mixet med persille og forårsløg. Og så lige en skarp vinaigrette dressing til at samle hele molevitten 👌
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Knas? Giv salaten et drys ristede græskar eller hakkede, saltede mandler.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Endnu mere? Feta er slet heller ikke dumt, det samme med rest grillet kylling i tern, hvis du kaster salaten i madpakken 😋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#nemaftensmad #madinspiration #salatbowl #saladrecipe #sundmad
Den ene ting, som mangler i din kaffepause ☺️👆
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Havregrynsbarer med chokolade 😋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Nemt, let og lækkert, - og næsten kunne forveksles med en halvsund myslibar. Det er de ikke. Til gengæld er de et hit til kaffepausen her i ugen: Om du bare er dig. Har andre med på arbejdsholdet slash studieholdet eller en familie, som kigger forbi i weekenden.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Skal der ekstra til? Bob dem op med:
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
✨Smeltet chokolade lige smurt på toppen
✨Ekstra knas med hasselnødder, mandler eller valnødder i 
✨ Tørret frugt, hvis du er på det hold .. rosiner, tranebær, abrikoser
✨ Smag af vanilje, revet appensinskal eller et hiv kanel
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Opskriften dur med det hele (find link i bio og i story)
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Tag hvem du vil dele en havregrynsbar med i din kaffepause? 😃👇
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

#kageinspiration #kaffeogkage #nemmad #snackideas #kage
Træt af kålsalat? Nap den her 👆
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Sprælsk marrokansk-inspireret salat gulerødder, kikærter og quinoa. Lige vendt med en krydret dressing og så er der lækker, mættende salat og tilbehør til aftensmad og madpakken med 💯
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Den helt nemme? pre-revne gulerødder, kikærter på dåse og forkogte quinoa. Så det næsten bare at blande 😁
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
👉 Find salaten ovre på bloggen (link i bio og direkte link i story) 
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#nemaftensmad #sundmad #madinspiration #vegetarianrecipes #madpakke
5 aftensmadsretter på under 30 minutter ⏰
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Okay, jeg overvejede 10, for arkivet bugner af hurtige opskrifter. Men du får 5 🖐️ 

De 5 opskrifter, som er ekstra geniale til januar – og februar med. Både på råvarer, nemhed og (fuld blæs på) smag. For lad os bare være ærlige her; der skal altså sparkes lidt ekstra gang i de lunkne smagsløg i de her måneder 😅
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Det gør vi her. Både med laks, kylling, oksekød og vegetarisk 👇
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
🔥 Tortellini med soltørrede tomater, spinat og kylling i parmesansauce 
🔥 Curry med blomkål, kartofler og kikærter⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
🔥 Tunesisk-inspireret gryde med kylling og couscous⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
🔥 Laks i grøn karry
🔥 Kartoffel- og porresuppe med bacon

Hvilket hold er du på? 😋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
(Du finder dem alle pakket og klar ovre på bloggens forside nu - link i bio)
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#nemaftensmad #madinspiration #hurtigmad #sundmad #30minutemeals
Hurtig snack til madpakken 👆Og om du…
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
👉 napper den helt nemme løsning med en rulle købt pizzadej
👉 krudter op for den klassiske hjemmelavede dej (måske med lidt groft mel)
👉 eller praler med en flerdags surdejsudgave af en dej
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
..det styrer du. Pizzapakkerne dur med hele og klarer både madpakken, snacken til fredagsrødvinen og “bare fordi” på en søndag ☺️🍕
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Find opskriften i min story nu 📲
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#madinspiration #snackideas #nemmad #madpakke #madpakkeinspiration 
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Aftensmad på 20 minutter 👆
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Er du også en af de heldige, som fik den helt store kasse i julegave? 👀Eller måske fik du nappet den her i “godt-tilbud-sæsonen”? Du ved, den helt trendy kasse, med …yup,  brølet af en Air Fryer 🌪️

Har du fået bakset sådan en sag ind på køkkenbordet, ..well, så er den her opskrift ikke til dig 🙈

Men til gengæld er den lige så nem. Hurtig. Og med et spark til smagsløgene efter en måske allerede kålholdig januar 😄

Laks i grøn karrysauce 

Du skal lige koge en pose ris. Eller holder du lav profil på kuldydrat-fronten, så smide en pose pre-chopped blomkålsris i indkøbskurven. 

Men ellers så er vi ude i lynhurtig aftensmad. Ikke på 30 lange, maverumlende minutter. Niks. Du kan kaste panden på bordet efter kun 20 minutter✌️

Så giv Air fryer’enen pause, hiv panden frem og nap opskriften ovre på bloggen nu (link i bio) ☺️👋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#nemaftensmad #madinspiration #sundmad #laks #lækkermad
Følg @louiogbearnaisen

Mere sulten? Få nye opskrifter, tips og guides!

Privacy Manager
Cookie-og privatlivspolitik

Copyright © 2023 · www.louiogbearnaisen.dk

Foodie Pro Theme On Genesis Framework