• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Louiogbearnaisen

madblog med nemme og lækre mad opskrifter + tips til madfotografering og foodstyling

  • Blog
  • Opskrifter
  • Foto-guides
  • Om
  • Kurser
  • Kontakt

Alt om “Ernæring og Sundhed med speciale i ledelse, fødevarer og service” (Del 1)

bagels-3

Weekenden her er dedikeret til uddannelse på bloggen. Og da der jo ikke findes noget bedre end at tale om en selv, så er det selvfølgelig min uddannelse vi træder rundt i ;) Jeg får rigtig, rigtig mange spørgsmål om min uddannelse og et dybdegående svar kræver en del, så nu har jeg vist lovet længe nok at få lavet et indlæg på bloggen. Det er her nu!

Jeg har før skrevet om min uddannelse-historie, nu tager vi fat på hvor jeg er nu. Så til alle jer som skal ud i uddannelsesjungle, jer som bare er ræve-nysgerrige og alle jer, som måske har et job til mig senere – her er min uddannelse.
Da sådan noget ikke kan gøres kort,  har jeg delt det op over 2 indlæg på bloggen; basis del og speciale del. Derudover et sidste bette indlæg med mine råd og fremtidsplaner. Jeg kommer ikke ind på praktiske oplysninger, såsom uddannelsessteder, ansøgning, gennemsnit og al det som rent faktisk kan læses på www.ug.dk og de enkle uddannelsesinstitutioner. Det som jeg vil fortælle om er hvad jeg rent faktisk har brugt tiden på, hvad jeg har lært og ja, mit udbytte. Har I spørgsmål, så hold Jer ikke tilbage med at smide en kommentar eller en mail til mig. Intet er for småt, for pinligt eller for irriterende. Jeg har selv stået i valg-situationen og ved hvor vigtig det er med information og spørgsmål. Så go, go, go…

Here we go med det reelle indlæg.

Jeg læser Professions bachelor i Ernæring og sundhed med speciale i ledelse, fødevare og service. Ganske enkelt, ikke ? :)

Og hva’ faen betyder det, så? Det er en 3,5 årig uddannelse, hvor de 2 år er basis og de 1,5 år er speciale. Her kan vælges mellem 3 linjer; Klinisk diætist, Sundhedsfremme, forebyggelse og formidling og ledelse, fødevare og service. Før har uddannelsen været opdelt i 6 linjer, men er nu samlet i 3, hvilket kan virke lidt forvirrende da mange kun kender de forrige.
Der er mulighed for at tage en kandidat efterfølgende, uddannelsen er SU-berettiget og den findes i Århus, Haderslev, Sorø og København. Gennemsnittet er sindsygt i Århus som kun tager 60 ind årligt, men mere rimeligt de øvrige steder. Og vigtigt! Det kræver kemi C at blive optaget. Et godt råd; tag kemi B, hvis du kan – især i Århus er kemi-delen meget omfattende for hele uddannelsen. Så langt, så godt. Det blev lige lidt praktisk alligevel.

Jeg har opdelt beskrivelserne i moduler, da det er sådan uddannelsen er opbygget. Hvert modul varer ca. 10 uger og der er 2 moduler på et semester. Hvert modul afsluttes med enten skriftlig eller mundtlig prøve – disse varierer alt efter uddannelsessted. Well, måske kommer det til at virke lidt forvirrende, så hold tungen lige i munden.

 bagels-2

Modul 1: Kost og Sundhed

  • sundhedsfremme og forebyggelse
  • opbygning og funktion af den menneskelige krop, biokemisk og fysiologisk
  • kost, ernæring, fysisk aktivitet og sundhed
  • sociologiske og politologiske teorier til at belyse social ulighed i sundhed
  • sundhedspædagogik

Generelle fag indenfor den menneskelig krop og ernæring. Der læres al basis viden på kemisk og fysiologisk niveau, samt indenfor ernæring og sundhed.

 

Modul 2: Ernæring og læring

  • fysiologiske og biokemiske processer i relation til ernæring
  • kost, rygning, alkohol og motion (KRAM-faktorerne) i relation til sundhed
  • didaktik, lærings- og vejledningsteori
  • kommunikationsteori

Der læres at  identificere læringsbarrierer og -muligheder knyttet til ændring af sundhedsadfærd relateret til ernæring hos individer. Derudover at udarbejde og vurdere vejledningsplaner/kostplaner – især med fokus på ernæringsrelaterede problemstillinger.

 

Modul 3: Fødevare og forbrug

  • udvalgte råvarers egenskaber
  • processen ved fødevare- og måltidsproduktion fra råvare til tilberedt produkt
  • kulinarisk kvalitet
  • fødevaresikkerhed og emballage i forbindelse med fødevare og måltidsproduktion
  • bæredygtighed
  • sensorik
  • forbrug, forbrugerpolitik og markedsføring i relation til relevant lovgivning, herunder vurdere politisk håndtering og regulering af fødevaremarkedet og måltidsproduktion samt forbrugerens og andre aktørers rolle her
  • at tilrettelægge sunde måltider under hensyntagen til bæredygtighed, forbrug, marked og politik

Modulet afsluttes med en mundtlig eksamen hvor alle fagene indgår.

 

Modul 4: Ledelse, kvalitet og miljø

  • ledelses- og organisationsteori
  • kultur og forandringsprocesser i organisationer
  • kvalitet, service, miljø, bæredygtighed og sundhed
  • vurdere sundheds- og miljømæssige problemstillinger i en organisation
  • at iagttage og reflektere over praksis i en organisation med henblik på at igangsætte en forandringsproces indenfor kvalitet, sundhed og miljø
  • at vurdere forhold og problemstillinger vedrørende forandringsprocesser i en organisation

Modulet afsluttes med en gruppeopgave omkring valgfri virksomhed.

 

Modul 5: Tværprofessionel virksomhed

  • Kostundersøgelsesmetoder og kostvurdering
  • Forskellige kostformer i et ernæringsmæssigt perspektiv
  • Etik
  • Sociologi/antropolog

Modulet afholdes sammen med andre mellemlange videregående sundhedsuddannelser. I Århus indbefatter det sygeplejersker, ergoterapeuter, fysioterapeuter og biokemikere. Det sætter fokus på, at alle inden for sundhedsområdet skal lære at samarbejde, så diagnose, behandling, pleje og genoptræning sker med størst mulig kvalitet og sammenhæng for den enkelte patient. Al undervisning foregår på tværs af uddannelserne og den afsluttende opgave skrives i gruppe a 5 studerende, heraf 1 fra hver uddannelse. Herefter en mundtlig individuel eksamen.

 

Modul 6: Ernæring og sundhed i formidlingsperspektiv

Fokus på pædagogiske og psykologiske problemstillinger i teori og praktik i forhold til ernæring og sundhed. Der arbejdes med uddannelsespolitik, uddannelsesorganisation og de studerendes egen undervisning og formidling. Der indgår 2 ugers pædagogisk praktik. Jeg brugte denne i en fritidsklub, hvor formålet var at udvikle en madklub for de unge. Modulet bliver afsluttet med skriftlig individuel opgave omkring praktikken.

 

….Og så er basis-delen ovre! Læs mere om speciale-delen imorgen, hvor jeg har fokus på Ledelse, fødevarer og service-linjen.

Previous Post: « Fougasse med hytteost, squash og salvie
Next Post: Alt om “Ernæring og Sundhed med speciale i ledelse, fødevarer og service” (Del 2) »

Reader Interactions

Comments

  1. Camilla

    Nu er det godt nok længe siden indlægget er lavet, men studerer selv ernæring og sundhed og er på modul 5. Kan du huske hvad du snakkede om til den mundtlige eksamen i de 5 minutter man starter med at have selv?

    Svar
    • Loui&bearnaisen

      Hej Camilla

      Nej desværre, det kan jeg simpelthen ikke huske :/

  2. Anna

    Er vild med dette indlæg! Jeg går selv og overvejer dette studie, når jeg engang er færdig med gymnasiet næste år – mange tak ;)
    anna-mad.blogspot.dk
    Knus Anna

    Svar
    • Loui&bearnaisen

      Dejligt at høre du kunne bruge det, Anna :)

  3. Jonna Boe // byjohna.dk

    Super godt indlæg! Det er mit drømmestudie og det var super rart lige at få det forklaret lidt :-)

    Svar
    • Loui&bearnaisen

      Tak – fedt du kunne bruge det :) Krydser fingre for dig :)

Skriv en kommentar: Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Primary Sidebar

Louiogbearnaisen - altid sulten

For dig, som er ualmindelig glad for nem mad, velsmagende øjeblikke og mundvandsløbende madbilleder - gerne tilsat en god portion ord, uhøjtidelighed og mangel på løftede pegefingre.
Er med på obligatorisk fredagskage, spandevis af kaffe og opskrifter, som er nemme og ligetil

Kontakt Louise

  • Email
  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest

Gør som over 22.000 andre

Få opskrifter, guides og (vanvittige gode) tilbud på bøger og kurser.

Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

guide til fotoudstyr

Footer

Følg @louiogbearnaisen på Instagram

Alt i en gryde, 30 minutter og der er fuld smæk p Alt i en gryde, 30 minutter og der er fuld smæk på både duft og smag med den her tunesiske gryde med kylling og couscous 😋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Og det var tiltrængt på den her mandag! For den er altså svær at komme efter sådan en uge med madgilde i Dubai ✨
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Så hurtigt tilbage i arkivet og hive den her sag her frem til aftenmaden. Igen uden autentisk lam, men med kylling fra fryseren. Og lige en bøtte kikærter i også, så der er rester både til tirsdag og onsdag med 🤞
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Sammen med hjemmelavede, fedtede fladbrød (eller en købte i snæver vending, og lige lunet på panden i smør), så er der nem aftensmad med fuld blæs på lune himmelstrøg 😋☀️
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Skal du have en grydefuld med? 😃👋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

#madinspiration #nemmad #hurtigmad #aftensmadinspiration #spicyfood #kylling #sundmad
Alt godt i én pande med kylling. 30 minutter. Og Alt godt i én pande med kylling. 30 minutter. Og der er serveret. Genial aftensmad til de der dage, hvor det skal være nemt ☺️☀️
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Og den her sag med kylling og kartofler i spinat/parmesansauce er en alt-i-en-favorit, som bare storhitter på bloggen.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Har du prøvet den? 😋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Hvis ikke, så sus over på bloggen (link i bio) og kast den på næste uges madplan 📋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#aftensmad #madinspiration #nemmad #kylling #hurtigmad #madplan #onepotmeal
FREDAGSKAGE: Rabarbercrumble 🌸
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Syrlige, søde rabarber. Pakket ind i sprød, lun crumble. Og med 3-4 scoop is …uh, eller lige en omgang cremefraiche rørt med vanilje 😋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
35 minutter, så kan du dykke ned i herligheden 🥄
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Det var planen herfra. Den helt store ske, et lunt hjørne på terrassen og en god podcast i ørene. Meeen med udsolgte rabarber og dem i haven, der kun lige kigger op over jorden, så må planen nok justeres ..til en lørdagscrumble, når jeg har været på jagt 😄

Har du til gengæld rabarber på lager, så nap opskriften ovre på bloggen nu (eller smid en 😋, så sender jeg dig det direkte link til rabarbercrumblen ☺️)
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
God weekend ☀️
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#fredagskage #kageinspiration #rabarber #bagetid #crumblecake #rabarbercrumble #fredagsfeeling 
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Ingen bagning.⁠ Ingen baks.⁠ ⁠ Okay, du skal Ingen bagning.⁠
Ingen baks.⁠
⁠
Okay, du skal lige have gang i 3 skåle og en mellemvask af piskeris til håndmixeren.⁠
⁠
Men altså..⁠
⁠
Næsten ingen baks 😄⁠
⁠
Det er bare “riiitch”, at hive posen til chokolade-påskeæggene op, kaste dem på toppen og håbe på gæsterne ikke spiser hele molevitten af den her..⁠
⁠
Cheesecake med citron - og små påskeæg.⁠
⁠
Den er nemlig også god dagen efter 😋⁠
⁠
Nap opskriften til påskeferien ovre bloggen (smid en 👋, hvis du lige skal have det direkte link) 
⁠
Og husk: i aften kl. 21.00 lukker dørene (og tilbuddet) for Foodstyling Masterclass, så skal du med, så er det oppe over ⏰☺️ Klik på link i bio ⁠
⁠

#cheesecake #kageinspiration #påskekage #bagetid #sødesager #påskeæg #kage 
⁠
⁠
Chokoladekage? Banankage? Bananbrød? Den er lidt Chokoladekage? Banankage? Bananbrød? Den er lidt af den hele. En hybrid. Lad os sige banan-chokoladekage 😀

Svampet, saftig og spækket med chokolade.

Og opskriften er nem; ingen fedteri med piskning af smør og sukker (som altid flyver rundt i hele køkkenet). Det er næsten bare at få fyldt kanden med kaffe og råbe weekend 😊

Og sådan en kunne jeg snildt bruge en halv af på et madbillede for år siden 👀.

Lækker kage, frem med kameraet. Flytte rundt. Tage billeder fra 1, 2, 3, ..7 vinkler. Ny opstilling. Justere kameraet. Om igen. Og igen.

…3 timer, 274 billeder, køkkenet var k-a-o-s og ud af de 274 billeder .. well, der var det måske 3 billeder, som sad i skabet. Eller de lignede egentlig ikke helt de billeder, som jeg havde håbet på. 

Foodstyling endte oftest i halve dage med frustration over ikke, at kunne være kreativ og finde på en smart foodstyling på kommando 🤦‍♀️

Måske har du også prøvet det her med winge den? Prøve dig frem. Eller tro på, at du burde finde på en smart foodstyling på kommando? 

Problemet er bare, at det er virkelig svært. Og det betyder altså ikke, at du er håbløs til foodstyling (det bildte jeg mig selv ind i alt for lang tid). 

I stedet skal du bruge 5 minutter på planlægning. 

For det at være forberedt er det halve af et godt madbillede ✨ 

👉 At vide hvilken baggrund, som du skal bruge. Hvilket props. Komposition. Vinkel, der er bedst. Hvor lyset skal ramme. Hvordan du vil indstille dit kamera. Hvor du skal bruge dit billede og til hvem - alt så du ved præcis, hvilke værktøjer og konkrete metoder, du skal bruge for at komme derhen.

Og sammen med et specifikt workflow, så bliver billederne bliver markant bedre (og du kan fotografere langt hurtigere 🙌 ).

Det kan du nemt lære - lige nu kan du springe med på Foodstyling Masterclass til forårspris (+5 sprøde bonusser). Mit step-by-step online kursus, hvor du lærer at at planlægge, opbygge, style, fotografere og redigere gode madbilleder med enkle metoder og teknikker 📸😀⁠
⁠⁠
Vi er hele vejen rundt, så du ikke skal gætte, håbe på det bedste og tro på du bare ikke har ‘det’. ⁠⁠
⁠⁠
Det har du 💪⁠

Kom med og krudt op for dine madbilleder. Klik på link i bio
Saftig, blød krumme. Krydret tomatsauce. Fedtet o Saftig, blød krumme. Krydret tomatsauce. Fedtet ost. Og et hint af oregano og salt. 

Pizzasnurrer! 

Eller det er faktisk lyv.

Vi er mere ude i en jaa…hip pizza-svirvel 😄

Geniale både på madpakken og som lækre madbrød 😋

Både med den helt nemme tomatsauce og lige din favorit ost eller varierer med en af dem her:

👉 Pesto 
👉 hvidløgs- eller kryddersmør
👉 flødeost med smag 

Nap opskriften ovre på louiogbearnaisen.dk (link i bio), dobbelt op og frys ned - så er madpakken klaret helt ind i april ☺️
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

#madpakke #madpakkeinspiration #madtilbørn #pizzasnegle #pizzasnurrer #frokosttid #børnikøkkenet #mellemmåltid #madfotograf #bagetid #lunchideas #foodblogfeed #foodphotographyandstyling
Nemme og lækre æggemuffins fyldt med skinke, kar Nemme og lækre æggemuffins fyldt med skinke, kartofler og spinat 😋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Lige hevet på brunchbordet, måske til påske? Eller bare som nem, mættende snack på madpakken - de er ret geniale.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Og endnu bedre, så kan de varieres i det uendelige 😃
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Nap listen med de 7 ekstra ideer til fyld og den spritnye opskrift på de forrygende gode æggemuffins ovre på bloggen nu (link i bio og story)☺️
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#æg #æggemuffins #æggekage #brunchideas #morgenmadsinspiration #madpakke #madinspiration #sundmad #proteinrecipes #madfotograf #brunchbuffet #børnikøkkenet #lunchboxideas #frittata #eggmuffins #foodblogfeed #foodphotographyandstyling 
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Hvad siger du til et stykke (eller 3) lige til at Hvad siger du til et stykke (eller 3) lige til at starte ugen på? 😋🫖🍋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#citronkage #bageglæde #kagetid #kageinspiration #madfotograf #mandagsinspo #foodstylish #lemoncake #foodblogfeed #droolclub 
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Følg @louiogbearnaisen

Mere sulten? Få nye opskrifter, tips og guides!

Privacy Manager
Cookie-og privatlivspolitik

Copyright © 2022 · www.louiogbearnaisen.dk

Foodie Pro Theme On Genesis Framework