• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Louiogbearnaisen

madblog med nemme og lækre mad opskrifter + tips til madfotografering og foodstyling

  • Blog
  • Opskrifter
  • Foto-guides
  • Om
  • Webshop
  • App
  • Kontakt

Små mazarinkager med marcipan og stikkelsbær

Alle weekender kræver kage! Sådan er det bare. Den her weekend fik jeg lyst til, at kaste mig over en helt enkel mazarinkage med marcipan. Jeg har før erklæret min ubetinget kærlighed til stikkelbær, så de allersidste rester fra fryseren blev brugt heri. Det syrlige stikkelsbær, sammen med den søde, svampede kage – Ohhh , det er himmelsk (: 

Har du ikke stikkelsbær, så skal du nu tage ud og købe en stikkelbærbusk til haven. Indtil den liver op og smider røde stikkelsbær i nakken på dig, kan jeg varmt anbefale at bruge rabarber. De er lige på trapperne (:  Ellers er hindbær, solbær og ja, alle former for syrlige bær mægtig lækre i kagerne.

BONUS: Hvorfor din kage ikke ligner den i opskriften (og hvad du skal gøre ved det)

Men husk nu lige, den busk! Vi skal have udbredt de forrygende gode stikkelsbær igen – jeg tager gerne imod en høst (;

Halvdelen af dejen brugte jeg til de her små kager, den anden halvdel af mazarinmassen kom i små tærteforme, blev dyppet i chokolade og toppet med mascarpone og stikkelsbær – ren jordbærtærte-style. Se opskriftensenere på ugen..

I dag har jeg modulet sidste timer og så har jeg lige én læsedag inden den står på eksamen over 2 dage. Og nåhr ja, det er så på min fødselsdag – kunne det være bedre (;

Mandag står den allerede på et nyt modul og det glæder jeg mig helt vildt til, da vi der rykker ud på vores speciale-linje. Yah, det bliver godt (:

Små mazarinkager med marcipan og stikkelsbær

Print opskrift Pin opskrift
Forb. tid15 minutter
Tilb. tid20 minutter
Samlet tid35 minutter

Ingredienser

  • 150 g flormelis eller 125 g sukker
  • 125 g blødt usaltet smør
  • 125 g revet marcipan
  • 2 æg
  • 50 g mel
  • 200 g røde hele stikkelsbær
  • 4 spsk sukker
  • korn af ½ vaniljestang

Sådan gør du

  • Bland vaniljekorn og de 4 spsk sukker sammen - bland det med stikkelsbærrene og stil dem til side.
  • Pisk smør og sukker luftigt.
  • Tilsæt marcipanen, og pisk det hele sammen.
  • Tilsæt æggene et ad gangen, mens der piskes.
  • Tilsæt mel og vend det i.
  • Fyld dejen i ca. 6-10 smurte forme - afhængig af størrelsen
  • Kom stikkelsbærrerne i kagerne og tryk dem lidt ned.
  • Bag kagerne ved 175 grader i ca. 20 minutter, afhængigt af størrelsen.
  • Tag kagerne ud af ovnen, og lad dem køle af på en bagerist.

Find også opskriften i min app!Download Louiogbearnaisens opskrifts-app
BONUS: Hvorfor din kage ikke ligner den i opskriften (og hvad du skal gøre ved det)

Previous Post: « Granola Bites – en skøn & nem snack
Next Post: Chokoladesmurte mazarintærter med mascarponecreme og stikkelsbærtop »

Reader Interactions

Comments

  1. Anne

    Hej Louise

    Har lige et par spørgsmål til din lækre kage (:
    Kan man fryse kagerne og i så fald hvordan er det bedst?
    Tøer du stikkelsbærene op inden du kommer den i kagen?
    Kan man lave kagen i en større springform?

    – Anne

    Svar
    • Loui&bearnaisen

      Hej Anne

      Jeps, du kan sagtens fryse kagerne – kom dem i en frysepose eller en beholder når de er helt kolde og så ind i fryseren :)
      Nej, jeg kom dem sådan halvfrosne i – tør de for meget op, så bliver de lidt bøvlede at få ned i kagen.
      Yes, det kan du sagtens. Jeg har ikke selv prøvet det, så må blive dig svar skyldig på størrelse af bageform og bagetid. Men tænker en 20 cm bageform nok vil være ret god i størrelsen.

      Mange hilsner
      Louise

  2. Line

    Hej Louise
    Igen må jeg prøve en af dine dejlige opskrifter – men men men – jeg er ikke noget geni i et køkken :(
    Der står at man skal blande sukker og bær – her har jeg så valgt at blande flormelis og bær. Næste punkt er smør og sukker – og så bliver jeg i tvivl om hvilken sukker man skal blande med bær og hvilken skal piskes med smør?

    Og hvordan pisker du smør? Jeg har nu forsøgt mig med bamixen, både med stavblenderens piskedims og i minihakkeren uden held. Herefter har jeg forsøgt mig med piskeriset til min Teddy Bjørn (køkkenmaskine) og det vil heller ikke piskes, samler sig bare som en klump :(
    Hilsen Line, som er nybegynder i en køkken

    Svar
    • Loui

      Hej Line

      Skønt du kan lide mine opskrifter :)
      Sukkeret du skal blande med bær er de 4 spsk, som står efter bær i opskriften. Sukkeret som skal piskes med smør er det som står først :) Har rette lidt i opskriften, så det giver mere mening nu :)
      Jeg pisker smør og sukker med min håndmixer. Det er nemmest hvis smørret har stuetemperatur og hvis man starter på lav hastighed. Og ja, det kræver lige lidt tålmodighed før det bliver en ensartet masse :)
      Håber det var lidt hjælp ellers skriver du bare igen :)

  3. ancala

    Må jeg forslå en billigere løsning på stikkelsbærbusk manglen :-) Find en busk, få lov til at få en gren på 20 cm, plant den dybt, så 3-5 cm stikker op, i en krukke(evt murespand, med huller i bunden) med jord. Og vent til sommer, sol og varme.

    Har selv lige startet projektet i dag (se evt min blog)
    Glæder mig til at kunne prøve din opskrift af på mine stikkelsbær til efteråret :)
    MVH Anna Cathrine

    Svar
    • Loui

      Det lyder jo som lige den løsning jeg søger :) Det skal prøves :D Tak for tippet !

  4. Ulrika - den glade kagekone

    Yndige billeder! Jeg har plantet stikkelsbær, men desværre har de hvert eneste år fået lus eller andet skidt. Og de trives dårligt. Det er rigtig ærgerligt, fordi jeg elsker stikkelsbær ligesom dig!
    Mvh Ulrika

    Svar
    • Loui

      Tak :) Øv, for dine buske. Troede faktisk de var ret nemme, at have – men mit have kendskab rækker jo så også kun til landbrug, hvor jeg kan gå ud og plukke løs ;)

  5. A+K

    Sikke en lækker ide med sure stikkelsbær til den søde mazarin! Lyder bare godt (:

    – Anne

    Svar
    • Loui

      Det er simpelthen SÅÅÅ godt sammen :)

  6. Kristine

    Øøøh, og du snakker om at være ond ift. kage-bloteri!!!!??? Nu er du den lede her frk. sød :) STIK MIG DA SÅDAN EN SVEND, NU TAK! Sidder og dør langsomt over en pædagogik-opgave!!!!!

    Ps. MEGA søde billeder. Jeg er PJATTET med dem….

    Svar
    • Loui

      Hahaha, sorry ;) Tager en hel kurvfuld med, når vi ses :D

  7. Frida

    Hvor har du købt de søde små tærteforme? Og det ser godt ud ;)

    Svar
    • Loui

      De er købt i Netto for meget, meget længe siden – spothylderne er min bedste ven ;) Tak :)

Skriv en kommentar: Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Primary Sidebar

Louiogbearnaisen - altid sulten

For dig, som er ualmindelig glad for nem mad, velsmagende øjeblikke og mundvandsløbende madbilleder - gerne tilsat en god portion ord, uhøjtidelighed og mangel på løftede pegefingre.
Er med på obligatorisk fredagskage, spandevis af kaffe og opskrifter, som er nemme og ligetil

Kontakt Louise

  • Email
  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest

Hent min Opskriftsapp

Gør som over 22.000 andre

Få opskrifter, guides og (vanvittige gode) tilbud på bøger og kurser.

Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

guide til fotoudstyr

Footer

Følg @louiogbearnaisen på Instagram

Citron-marengsroulade 🍋 Sprød, blød marengs m Citron-marengsroulade 🍋 Sprød, blød marengs med mandelflager fyldt med hjemmelavet syrlig, sød lemoncurd og luftig mascarponecreme. Et vif’ flormelis og du har en slambert af en #fredagskage ☺️ Go’ weekend 💛
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#kageinspiration #roulade #citronkage #kagetid #sødesager #cakeroll #lemoncurd #lemoncake #easycake #droolclub #foodphotography #madfotografering #beautifulcuisines
Nutellakage 🤎Halv skærekage, halv brownie - me Nutellakage 🤎Halv skærekage, halv brownie - men uden, den er ‘hrøøh’-tør eller hænger fast i tænderne 😉
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Den #fredagekage, som du springer på, når du finder det der glas halvspiste, grattede nutellaglas bagerst i køkkenskabet i morgen, fordi foråret har givet en ustyrlig lyst til den helt store oprydning og netop halvvejs har du egentlig mere lyst til at smide dig i et lunt hjørne på terrassen med uldsokkerne på og skoldhed kaffe inkl. kage 😄. ⁠⁠
⁠⁠
Der kan du 100% finde mig midt i ryd-ud-i-tætpakket-fra-gulv-til-loft-skur-projekt i weekenden 🙈. ⁠⁠
⁠⁠
Nutellakagen, den finder du ovre på bloggen + en køreklar plan til, hvis du lige vil give kagen et nøk op med is og chokoladesauce 👀. ⁠⁠
⁠⁠
Hvad med dig? Er du også ude i en forårsrengøring i weekenden?⁠⁠
⁠⁠
(📸 Foodstyling: Kan du huske de #21foodstylingtips? Vi er på det allerførste tip her med den minimalistiske styling af nutellastængerne 👋)⁠⁠
⁠⁠
⁠⁠
⁠⁠
⁠⁠
#bageglæde #kage #bagetid #vibager #kageinspiration #madfotografering #nutellacake #foodblogfeed #foodart #eatwell #huffposttaste #sweetmagazine #f52grams #storyofmytable #eeeeeats #tastemade #instayum #foodphotographer #foodstylist #beautifulcuisines #bakingblog #inmykitchen #sweettreats #recipeoftheday #treatyourself #droolclub
Bagte kikærter og blomkål i quinoa med en omgang Bagte kikærter og blomkål i quinoa med en omgang (krads) jalapeno-dressing ☺️

Perfekt når man har hængt bag en mikrofon hele dagen og stemmebåndet er lidt tyndslidt 😅 (Vi er i fuld gang med fuld make-over af “Online fotokursus for begyndere” og det betyder massevis af nye videoer 🎬🙌)
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Fotokurset kan du læse om her (link i bio @louiogbearnaisen). Opskriften, den finder du i appen og på bloggen 👉
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Drøngod til dig, som er klistret til Zoom, Skype eller Team og også lige skal have smurt stemmen igen 🙈 Og dig, der napper en kødfri-dag, en god side-kammerat til den grillede laks eller bare er på en hurtig 25 minutters aftensmad 😊
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Yup, den kan klare det hele. Både på
mæthed, skarp, frisk dressing og det der bagte blomkål. Det kan altså noget, det blomkål: Buketterne bliver lækre møre – helt uden “udkogthed” og lugten af “kål” ☺️
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
(❗️Ey, er du tidligere kursusdeltager på OFK, så får du selvfølglig gratis hele kursusopdateringen til “Online fotokursus for begyndere” når det ligger klar 😀📫)
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

#aftensmad #nemmad #chickpeasalad #cauliflowerrecipes #blomkål #roastedveggies #healthylunchideas #quinoasalad #madfotografering #madfotograf #madinspiration #frokosttid #vegetarisk
Lækre, grønne bønner med bid, sprød bacon og k Lækre, grønne bønner med bid, sprød bacon og knasende nødder. Og så lige svitset hurtigt i hvidløg og tilsat en skvis syrlig æbleeddike 💚
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Perfekt tilbehør til frikakadellen, plantedellen eller den store, lækre karbonade (Uf, den er min svaghed! 🙈)
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Uh, eller en fyldt mørbrad med pesto, soltørrede tomater og feta her i weekenden 🍷☺️ De grønne bønner på panden dur som nemt tilbehør til det meste - nap dem i appen og på bloggen nu (link i bio) + 6 tips til, hvordan du kan spiffe dem endnu mere op 😃👋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#aftensmad #nemaftensmad #tilbehørtilaftensmaden #grønnebønner #madinspiration #hverdagsmad #foodandwine #easydinner #eatplants #foodphotography #madfotograf #madfotografering
Marrokansk gryderet med græskar og kikærter til Marrokansk gryderet med græskar og kikærter til en omgang #meatfreemonday 🙌😋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Eller bare en lækker mini-aften i Marokko, med duftende krydderier, varme helt ud i tæerne og drømmerier om lune himmelstrøg ☺️
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Har du en tagine i gemmerne, så dur retten ret godt deri. Ellers så griber du bare den helt store gryde, som her og tømmer køkkenskabene for krydderier og de andre gode sager 😊👉 Tjek hele listen i appen og ovre på louiogbearnaisen.dk
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

#aftensmad #madinspiration #maroccanfood #nemaftensmad #vegetarmad #easydinner #sundmad #pumpkinrecipes #onmytabletoday #aftensmadsinspiration #kødfri #vegetarian #foodandwine #eatyourveggies
FREDAGSKAGE: Kanelsnegle i fad ☺️⁠⁠ ⁠⁠ FREDAGSKAGE: Kanelsnegle i fad ☺️⁠⁠
⁠⁠
2 måneder med stride kålsalater og utallige fastelavnsboller.⁠⁠
⁠⁠
Vi trænger til en klassiker. Sådan en heftig, snasket sag, som bare er ligetil. Ingen dikkedarer.⁠⁠
⁠⁠
Kanelsnegle – den ultimative klassiker. Her hevet i et fad, så du ikke skal bøvle med en bageplade smurt ind i fyld 😅⁠⁠
⁠⁠
Skal du have en snegl med?⁠ 👋⁠
⁠⁠
Og til dig, som fulgte med på #21foodstylingtips i januar: Kan du lure, hvilket tip, som er brugt her?⁠⁠
⁠⁠
Yup, vi er på #12, den med hånd-teknikken, så der kan indstilles kamera og fokus på motivet, som hånden holder. Det betyder, at kanelsneglen her står ovenpå ...en tændstikæske 😉⁠
⁠⁠
⁠⁠
⁠⁠
#baking #foodblogfeed #foodart #eatwell #huffposttaste #sweetmagazine #f52grams #storyofmytable #eeeeeats #tastemade #instayum #foodphotographer #foodstylist #beautifulcuisines #fredagskage #cinnamonbuns #louiogbearnaisen #bakingblog #inmykitchen #sweettreats #kagetid #bageglæde #treatyourself #kanelsnegle #kageinspiration
Fordi, der ikke kan være andre fredagskager i dag Fordi, der ikke kan være andre fredagskager i dag ☺️. ⁠⁠
⁠⁠
Okay, sådan en flødekammeraet af en fastelavnsbolle 😋 Men lige der, der er det nu 4 årige projekt "bag sådan en" stadig på .. to-dolisten 🙈
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Dem klarer bageren lidt endnu. I stedet så napper jeg en omgang gammeldags fastelavnsboller - både dem med remonce og dem med vaniljecreme. Det er jo fastelavnsweekend 🙌😊 (og hey, også sidste chance, hvis du skal med på Foodstyling Masterclass - vi slutter søndag ⏰)⁠⁠
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Hvilken slags fastelavnsbolle er din favorit? 😃
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#fastelavnsboller #fredagskage #gammeldagsfastelavnsboller #fastelavn #bageglæde #bagetid #kageinspiration #madfotografering
“Foodstyling handler kun om at style mad, som al “Foodstyling handler kun om at style mad, som allerede er pæn."⁠⁠
⁠⁠
Du ved, pæne kager, farvestrålende salater og dugfriske råvarer.⁠⁠
⁠⁠
Ikke på min vagt! ☺️⁠
⁠⁠
No way! Det skal ikke være sådan, at du ikke udvikler, fotograferer og deler en opskrift eller mad fordi det ikke umiddelbart er “fotogent”!⁠
⁠⁠
Måske har du allerede lagt planen om at dele din berømte Boeuf bourguignon på hylden. Retten rocker ellers hitlisterne her i den sibiriske kulde 😄❄️⁠
⁠⁠
Om du bruger den på din madblog, til at sælge grydelapper eller du har den perfekte udskæring kød på din webshop, som du gerne vil vise i retten.⁠⁠
⁠⁠
Madbilleder performer 📸⁠
⁠⁠
På Foodstyling Masterclass handler det om at style og fotografere den mad, som du gerne vil dele. Vi arbejder med alt mad. Både ovnretter, brun mad og yrk(!) gryderetter. Det handler om, hvilke teknikker, strategier og redskaber som virker og hvordan du bruger dem 🙌⁠
⁠⁠
Og jeg har en ekstra bonus til dig i dag, for at gøre det endnu nemmere med de lidt bøvlede retter.⁠⁠
⁠⁠
10 Foodstylingsituationer: Vi gennemgår 10 foodstylingsituationer (drinks, gryderetter, sandwich mv), hvor du få gode råd til det, du skal være opmærksom på, guides til kameraindstilling, tips til lys, komposition og placering af motiv og alle de hemmelige tips og tricks til foodstyling.⁠⁠
⁠⁠
Du får den oveni i dit kursus. For at gøre det endnu enklere for dig,  at style og fotografere den mad, som du gerne vil dele.⁠⁠
⁠
klik på link i bio (@louiogbearnaisen ) og nap hele molevitten nu ⁠👉⁠
⁠⁠
Har du holdt dig fra bestemte opskrifter eller mad, fordi du synes det var bøvlet at fotografere og style?⁠ 👀⁠

⁠⁠⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#madinspiration #simremad #slowcooking #aftensmad #comfortfood #foodstylist #foodstylingandphotography #madfotografi #foodstylingmasterclass #foodandwine #lækkermad #onmytabletoday 
⁠⁠
⁠⁠
Følg @louiogbearnaisen

Mere sulten? Få nye opskrifter, tips og guides!

Copyright © 2021 · www.louiogbearnaisen.dk

Foodie Pro Theme On Genesis Framework