• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Louiogbearnaisen

madblog med nemme og lækre mad opskrifter + tips til madfotografering og foodstyling

  • Blog
  • Opskrifter
  • Foto-guides
  • Om
  • Kurser
  • Kontakt

Luksus romkugler

Der er sket noget ret tragisk ! Min bager i Frederikshavn, hvor jeg altid pushede studenterbrød og romkugler, når jeg var hjemme, er simpelthen lukket! Sådan uden videre og uden jeg fik hamsteret et lager..

Jaja, tænker du – der er jo massevis af andre bagere.. Men der må jeg så fastslå, at jeg endnu ikke har kunnet opstøve et anstændigt studenterbrød og romkugle – og nej, ikke trøffel, her i Århus eller hos nogen anden bager i Frederikshavn. Så jeg er i store vanskeligheder nu, da det er min ultimative yndlingskage!

I min frustration måtte jeg jo igang med, at finde en erstatning – så chokoladekagen jeg lavede nogle uger siden, måtte ende sine dage på køkkenbordet. Til udtørring. Og senere i blenderen, hvor den blev mast til ukendelighed.
Mine romkugler blev en smule bløde, da kagen i sig selv, var ret svampet. Men et par dage mere på køkkenbordet, så havde den haft konsistensen.

BONUS: Hvorfor din kage ikke ligner den i opskriften (og hvad du skal gøre ved det)

Romkugler har så få ingredienser, at det er ret essentielt, der bruges gode råvarer. Altså god kage, god marmelade med masser af smag og god rom eller romessens. Det kan smages!
Jeg ved godt, at bagere primært bruger wienerbrød i romkugler og det vil jeg helt sikkert kaste i næste gang. Så har du noget til overs fra formiddagskaffen på arbejdet – gerne tørt og kedeligt, skal det bare med hjem i fryseren.

Efter en kort dag på studiet, vil jeg smække benene op og snuppe en romkugle til eftermiddagskaffen. Senere står den på mistronesuppe, med alt de skønne sager, jeg fik plyndret i grøntsagsafdelingen idag (:


Romkugler - opskrift på lækre hjemmelavede romkugler

Luksus romkugler

Print opskrift Pin opskrift

Ingredienser

  • 300 g tør chokoladekage-rest
  • 2-3 spsk godt hindbærmarmelade
  • 2-3 tsk mørk rom og eller romessens
  • 1/2 dl fint mandelmel
  • Evt. 2 spsk mørk kakao
Opskriften fortsætter efter annoncen

Sådan gør du

  • Kom chokoladekagen i en blender eller foodprocessor og kør den til smulder.
  • Tilsæt hindbærmarmelade og rom lidt af gangen og smag til - måske skal det hele ikke i..
  • Kom mandelmel i massen og rør det hele godt sammen til en fast masse. Kom romkuglemassen i køleskabet 1 time inden den formes.
  • Form massen til romkugler - store eller små. Det er nemmest, hvis du fugter hænderne inden du ruller kuglerne. Dyp kuglerne i smeltet mørk chokolade og krymmel, kokos eller anden "topping".
  • Kom kuglerne i køleskabet og lad dem trække nogle timer inden servering.

Del din mad med mig på InstagramTag @louiogbearnaisen - det bedste er at se en opskrift blive brugt af dig :-)

 

 

Previous Post: « Enebærgryde
Next Post: Tivoli i København »

Reader Interactions

Comments

  1. Ayman

    Hej!
    Uh hvor ser de bare lækre ud!! Hvis jeg skal lave en 20-25 stk romkugler (mellem størrelse) skal jeg så gange den opskrift op et par gange eller vil en portion være nok?

    De bedste hilsener,
    Ayman

    Svar
    • Loui&bearnaisen

      Hej Ayman

      Tusinde tak :) Jeg tænker du skal lave en dobbelt portion for at få de 20-25 styk.

      Mange hilsner
      Louise

  2. Maja

    Hvor mange romkugler bliver der ud af opskriften?

    Svar
    • Louiogbearnaisen

      Hej Maja,

      Det kommer helt an på, hvor store (eller små), du laver dem :-)

      Prøv dig frem og lav dem i den størrelse, du bedst synes om.

      Hav en fortsat forrygende dag!

  3. Marianne

    Hej. Har afprøvet opskrift og det er jo for nemt… og alt alt for lækkert. Tænker bruge dem til min fødselsdag den 1 April og her skal der gul krymmel på.. lidt hyggeligt med fødselsdag i påske hvor man kan bruge alle de skønne farver. Sidder lige nu og venter på at gule kaninboller skal hæve og derefter i ovnen. Tilsidesat vil jeg sige, at selvom du er fra Frederikshavn og det her er romkugler, så bliver det aldrig andet end krumseboller for mig- er nemlig fra Hirtshals og her, er det Krumseboller🤣🤣🤣 Stort klem herfra

    Svar
    • Louiogbearnaisen

      Hej Marianne,

      Tusinde tak for din kommentar og de fine ord :-)

      Dejligt at høre at du kan bruge opskriften på romkugler eller krumseboller om du vil 😝 Og tænker at de helt sikkert bliver fine med gul krymmel på 😊

      Hav en fatastisk dag og god påske når du når dertil 🐣

  4. Karla

    Kommes der ikke smør i romkugler?

    Svar
    • Loui&bearnaisen

      Ikke i mine romkugler :)

  5. Frederik

    Jeg beklager altså meget men romkugler og trøfler ER fuldstændig det samme. Det eneste navnet kommer and på er geografien

    Svar
  6. Lena

    sejer bageri i Sorø, er også et besøg hver når det gælder romkugler

    Svar
  7. Linnea

    Hvis du eller nogle andre romkugle/ træstamme glade folk kommer til København, kan jeg anbefale at finde Grannys house i torvehallerne eller hovedbutikken i Søborg.
    Jeg har aldrig været den store fan af romkugler før jeg prøvede disse.
    Jeg blev total afhængig. Bor nu i Norge og fandt derfor denne opskrift.
    Jeg skal hurtigst muligt igang:o)

    Svar
    • Loui&bearnaisen

      Hej Linnea

      Det skriver jeg mig bag øret, tak for tippet :)

  8. Mie

    God og nem opskrift som ikke kræver så mange ingredienser. Jeg havde ikke mandelmel og da jeg fik lidt for meget marmelade i puttede jeg lidt mel i. Smagte til med rom og kakao. Mums mums

    Svar
  9. Tina Østerbye

    Hejsa…

    Jeg delte portionen i 2 og kom lakrids i den ene halvdel – skal lige finde den rette mængde lakrids, men spises kan de sagtens – MUMS.

    Svar
    • Loui&bearnaisen

      Hej Tina

      Uh, det lyder lækkert med lakrids i – det skal jeg da også prøve en dag :)

  10. ísbjörg

    Det smager også fantastisk med marcipan i! ;-)

    Svar
    • Loui

      Ej, det har jeg aldrig tænkt på – det SKAL prøves :) Tak for tippet :)

  11. Schou

    Jeg puttede lidt ekstra mandelmel i.. Det hjalp meget på den lidt klistrede konsistens :)

    Svar
    • Loui

      Hej Schou :

      De så dælme gode ud, dine romkugler :D Fedt, du fik konsistensen rigtig – jeg bliver vist nødt til snart, at prøve endnu en omgang :)

  12. victoria k

    Kom til Skælskør i Nytorv’s Konditori! De laver de bedste romkulger :-)

    Svar
  13. Kristine

    NØJH hvor er du led !!!!! Send lige en nordpå – ELLER 10 !!!!! HAPS!!!

    Svar
    • Loui

      Hej Kristine

      Hehe, sorry ;) Jeg har sendt en kassefuld med det vuns :)
      Det er revanche for dine biscotti, jeg savlede over forleden og MANGLEDE til min kaffe..

    • Kristine

      Haha, jamen undskyld for pokker da :) Mon ikke vi bare skulle have en bytter med til hinanden, når vi skal mødes til den kop kaffe ;)

  14. Charlotte

    Hej Louise
    Hvis det er Hånbæk bageren, så er de genopstået i dag. Denne nyhed har været i kanal Frederikshavn
    vh Charlotte

    Svar
    • Loui

      Hej Charlotte

      Naiii, er det rigtig :D:D:D Det er jo fantastisk – jeg skal nordpå, nu!

  15. TildeMa(d)

    Ja, det hedder nu trøfler i mit univers, men skidt pyt, vi kan sagtens blive enige om at det er den bedste kage ever. MUMS. Mit mundvand begynder at flyde….og nej det er ikke til at opdrive anstændige trøfler(romkugler) i Århus.

    Svar
    • Loui

      Hej Tilde

      Hehe, ja, den bliver vi aldrig enige om ;) Da jeg første gang spurgte efter en romkugle hernede, kiggede bager-pigen meget meget undrende på mig!!
      Sig endelig til, hvis du finder en godt “trøffel” hernede – for det er jo en livsnødvendig kage :)

Skriv en kommentar: Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Primary Sidebar

Louiogbearnaisen - altid sulten

For dig, som er ualmindelig glad for nem mad, velsmagende øjeblikke og mundvandsløbende madbilleder - gerne tilsat en god portion ord, uhøjtidelighed og mangel på løftede pegefingre.
Er med på obligatorisk fredagskage, spandevis af kaffe og opskrifter, som er nemme og ligetil

Kontakt Louise

  • Email
  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest

Gør som over 22.000 andre

Få opskrifter, guides og (vanvittige gode) tilbud på bøger og kurser.

Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

guide til fotoudstyr

Footer

Følg @louiogbearnaisen på Instagram

Alt godt i én pande med kylling. 30 minutter. Og Alt godt i én pande med kylling. 30 minutter. Og der er serveret. Genial aftensmad til de der dage, hvor det skal være nemt ☺️☀️
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Og den her sag med kylling og kartofler i spinat/parmesansauce er en alt-i-en-favorit, som bare storhitter på bloggen.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Har du prøvet den? 😋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Hvis ikke, så sus over på bloggen (link i bio) og kast den på næste uges madplan 📋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#aftensmad #madinspiration #nemmad #kylling #hurtigmad #madplan #onepotmeal
FREDAGSKAGE: Rabarbercrumble 🌸
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Syrlige, søde rabarber. Pakket ind i sprød, lun crumble. Og med 3-4 scoop is …uh, eller lige en omgang cremefraiche rørt med vanilje 😋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
35 minutter, så kan du dykke ned i herligheden 🥄
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Det var planen herfra. Den helt store ske, et lunt hjørne på terrassen og en god podcast i ørene. Meeen med udsolgte rabarber og dem i haven, der kun lige kigger op over jorden, så må planen nok justeres ..til en lørdagscrumble, når jeg har været på jagt 😄

Har du til gengæld rabarber på lager, så nap opskriften ovre på bloggen nu (eller smid en 😋, så sender jeg dig det direkte link til rabarbercrumblen ☺️)
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
God weekend ☀️
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#fredagskage #kageinspiration #rabarber #bagetid #crumblecake #rabarbercrumble #fredagsfeeling 
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Ingen bagning.⁠ Ingen baks.⁠ ⁠ Okay, du skal Ingen bagning.⁠
Ingen baks.⁠
⁠
Okay, du skal lige have gang i 3 skåle og en mellemvask af piskeris til håndmixeren.⁠
⁠
Men altså..⁠
⁠
Næsten ingen baks 😄⁠
⁠
Det er bare “riiitch”, at hive posen til chokolade-påskeæggene op, kaste dem på toppen og håbe på gæsterne ikke spiser hele molevitten af den her..⁠
⁠
Cheesecake med citron - og små påskeæg.⁠
⁠
Den er nemlig også god dagen efter 😋⁠
⁠
Nap opskriften til påskeferien ovre bloggen (smid en 👋, hvis du lige skal have det direkte link) 
⁠
Og husk: i aften kl. 21.00 lukker dørene (og tilbuddet) for Foodstyling Masterclass, så skal du med, så er det oppe over ⏰☺️ Klik på link i bio ⁠
⁠

#cheesecake #kageinspiration #påskekage #bagetid #sødesager #påskeæg #kage 
⁠
⁠
Chokoladekage? Banankage? Bananbrød? Den er lidt Chokoladekage? Banankage? Bananbrød? Den er lidt af den hele. En hybrid. Lad os sige banan-chokoladekage 😀

Svampet, saftig og spækket med chokolade.

Og opskriften er nem; ingen fedteri med piskning af smør og sukker (som altid flyver rundt i hele køkkenet). Det er næsten bare at få fyldt kanden med kaffe og råbe weekend 😊

Og sådan en kunne jeg snildt bruge en halv af på et madbillede for år siden 👀.

Lækker kage, frem med kameraet. Flytte rundt. Tage billeder fra 1, 2, 3, ..7 vinkler. Ny opstilling. Justere kameraet. Om igen. Og igen.

…3 timer, 274 billeder, køkkenet var k-a-o-s og ud af de 274 billeder .. well, der var det måske 3 billeder, som sad i skabet. Eller de lignede egentlig ikke helt de billeder, som jeg havde håbet på. 

Foodstyling endte oftest i halve dage med frustration over ikke, at kunne være kreativ og finde på en smart foodstyling på kommando 🤦‍♀️

Måske har du også prøvet det her med winge den? Prøve dig frem. Eller tro på, at du burde finde på en smart foodstyling på kommando? 

Problemet er bare, at det er virkelig svært. Og det betyder altså ikke, at du er håbløs til foodstyling (det bildte jeg mig selv ind i alt for lang tid). 

I stedet skal du bruge 5 minutter på planlægning. 

For det at være forberedt er det halve af et godt madbillede ✨ 

👉 At vide hvilken baggrund, som du skal bruge. Hvilket props. Komposition. Vinkel, der er bedst. Hvor lyset skal ramme. Hvordan du vil indstille dit kamera. Hvor du skal bruge dit billede og til hvem - alt så du ved præcis, hvilke værktøjer og konkrete metoder, du skal bruge for at komme derhen.

Og sammen med et specifikt workflow, så bliver billederne bliver markant bedre (og du kan fotografere langt hurtigere 🙌 ).

Det kan du nemt lære - lige nu kan du springe med på Foodstyling Masterclass til forårspris (+5 sprøde bonusser). Mit step-by-step online kursus, hvor du lærer at at planlægge, opbygge, style, fotografere og redigere gode madbilleder med enkle metoder og teknikker 📸😀⁠
⁠⁠
Vi er hele vejen rundt, så du ikke skal gætte, håbe på det bedste og tro på du bare ikke har ‘det’. ⁠⁠
⁠⁠
Det har du 💪⁠

Kom med og krudt op for dine madbilleder. Klik på link i bio
Saftig, blød krumme. Krydret tomatsauce. Fedtet o Saftig, blød krumme. Krydret tomatsauce. Fedtet ost. Og et hint af oregano og salt. 

Pizzasnurrer! 

Eller det er faktisk lyv.

Vi er mere ude i en jaa…hip pizza-svirvel 😄

Geniale både på madpakken og som lækre madbrød 😋

Både med den helt nemme tomatsauce og lige din favorit ost eller varierer med en af dem her:

👉 Pesto 
👉 hvidløgs- eller kryddersmør
👉 flødeost med smag 

Nap opskriften ovre på louiogbearnaisen.dk (link i bio), dobbelt op og frys ned - så er madpakken klaret helt ind i april ☺️
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

#madpakke #madpakkeinspiration #madtilbørn #pizzasnegle #pizzasnurrer #frokosttid #børnikøkkenet #mellemmåltid #madfotograf #bagetid #lunchideas #foodblogfeed #foodphotographyandstyling
Nemme og lækre æggemuffins fyldt med skinke, kar Nemme og lækre æggemuffins fyldt med skinke, kartofler og spinat 😋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Lige hevet på brunchbordet, måske til påske? Eller bare som nem, mættende snack på madpakken - de er ret geniale.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Og endnu bedre, så kan de varieres i det uendelige 😃
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Nap listen med de 7 ekstra ideer til fyld og den spritnye opskrift på de forrygende gode æggemuffins ovre på bloggen nu (link i bio og story)☺️
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#æg #æggemuffins #æggekage #brunchideas #morgenmadsinspiration #madpakke #madinspiration #sundmad #proteinrecipes #madfotograf #brunchbuffet #børnikøkkenet #lunchboxideas #frittata #eggmuffins #foodblogfeed #foodphotographyandstyling 
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Hvad siger du til et stykke (eller 3) lige til at Hvad siger du til et stykke (eller 3) lige til at starte ugen på? 😋🫖🍋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#citronkage #bageglæde #kagetid #kageinspiration #madfotograf #mandagsinspo #foodstylish #lemoncake #foodblogfeed #droolclub 
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Grønt tilbehør til aftensmaden? 👀 Find det h Grønt tilbehør til aftensmaden? 👀

Find det hele eller halve blomkålshoved nede i grøntsagsskuffen. 

Skær ud i skiver. 

Ind i ovnen. 

Bag 25 minutter. 

Top med grøn pesto og pinjekerner. 

(..saltede mandler er også et hit, hvis du ikke lige her pinjekerner på lager og hey, det samme er et gavmildt drys revet ost på toppen inden bagning 😋)

Og du har lækre, nemme (og top hippe) blomkålssteaks, der dur til det meste 😃🙌

#blomkål #tilbehør #nemaftensmad #vegetarianrecipes #vegetarmad #sundmad #madfotograf #madinspiration #söndagsmiddag #madfotografering #cauliflowerrecipes #cauliflowersteak #madspild #buzzfeedfood #onmytabletoday #foodblogfeed #foodstylingandphotography
Følg @louiogbearnaisen

Mere sulten? Få nye opskrifter, tips og guides!

Privacy Manager
Cookie-og privatlivspolitik

Copyright © 2022 · www.louiogbearnaisen.dk

Foodie Pro Theme On Genesis Framework