• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Louiogbearnaisen

madblog med nemme og lækre mad opskrifter + tips til madfotografering og foodstyling

  • Blog
  • Opskrifter
  • Foto-guides
  • Om
  • Kurser
  • Kontakt

Coffee Bites / Kaffebrød

Den lækreste bid til kaffen. må være de her brød med makrontop.
Jeg er strandet i Frederikshavn den næste uges tid. Efter et bil-breakdown røg bilen til Århus, og nu har jeg oceaner af tid, inden jeg gerne skulle kunne komme hjem sidst på ugen.
Jaa, for en togtur med flyttekasse+køletaske med proviant, 1 kuffert, 7 par sko, 10 poser, 5 kogebøger og så lige katten, kan altså virkelig en smule…overvældende!

Hvad bedre at bruge tiden på end at bage! Det blev både til russisk brød, madtærte og disse lækre kager.
Jeg fandt først opskriften i et dameblad, men siden har jeg kigget lidt i de gamle bagebøger og der florerer kagen i stor stil.

BONUS: Den ultimative kageguide, så du får en perfekt kage – hver gang  Klik her og hent den gratis kageguide

Jeg lavede disse relativ store, så lav dem gerne halv størrelse. Men ellers er de lige til at gå til, og du kan med fordel smide chokolade i eller på dem også.
Mandelmelet er fra min sidste aflevering af tysk proviant – 0,89 euro for mandelmel er ret billigt ;) Men kan du ikke lige finde mandelmel i det danske, så blend mandlerne selv.

Idag står den på kogning af 1 kilo butterbeans, knækbrød (som i skrivende stund er brændt på) og indkøb på cykel. Jo, lidt sundhed skal der til – i hvert fald hver anden dag ;)

Kaffebrød - lækre brød med makrontop

Kaffebrød

Print opskrift Pin opskrift
Antal: 6 styk

Ingredienser

Bund

  • 175 g hvedemel
  • 25 g brun farin
  • 100 g rørsukker
  • 1 æg
  • 1 æggeblomme
  • 70 g mandler
  • 1/2 tsk bagepulver
  • 1/2 tsk kaffepulver
  • 1 tsk kakao

Top

  • 2 æggehvider
  • 50 g mandelmel
  • 40 g sukker
  • 1/4 tsk hjortetaksalt
  • Kaffepulver til pynt
Opskriften fortsætter efter annoncen

Sådan gør du

  • Bland alle ingredienser til bunden sammen i en skål. Ælt hurtigt dejen med hænderne og tryk den sammen.
  • Bred dejen ud til en stang, som er 10 cm bred og ca. 1 cm i tykkelse. Kom stangen på en bageplade med papir. Bag den ved 180 graders varmluft i ca. 25 minutter.
  • Når den er færdig tages den ud og skæres straks i 2 cm brede stykker. Brug en skarp kniv.
  • Kom stykkerne på en bagerist og lad dem køle af. De skal være sprøde og seje.
  • Pisk æggehviderne stive. Bland forsigtigt mandelmel, sukker og hjortetaksalt i æggehviderne. Kom makronmassen i en sprøjepose, klip et hul i enden og sprøjt brede striber ud på kagerne. Drys med kaffepulver.
  • Bag kagerne i ovnen ved 170 grader varmluft i ca. 10-15 minutter.
  • Afkøl kagerne på en bagerist.
  • Server dem til en kande friskbrygget kaffe

Del din mad med mig på InstagramTag @louiogbearnaisen - det bedste er at se en opskrift blive brugt af dig :-)

 

 

TIP: Hvis du ikke er til kaffe, så erstat kaffepulveret med kakao eller mandelmel.

LUKSUS TIP: Kom mørke 70% chokoladestykker i bunden eller pynt med smeltet chokolade på toppen. Den bitre chokolade er mægtig godt sammen med kaffen.

Previous Post: « Hjemmelavet hybenmarmelade
Next Post: Klassiske kærnemælkshorn »

Reader Interactions

Comments

  1. Hanne

    Jeg kan faktisk ikke lide kager, og spiser dem derfor aldrig, men da jeg skulle bage til julen faldt jeg over dem her og kom i tanke om jeg elskede kaffebrød som barn som en af de eneste kager og så måtte de jo bages ;)
    De smager skønt! Men jeg undrer mig over der ikke er fedtstof i din opskrift? Jeg kunne slet ikke få dejen til at hænge sammen uden. Smed noget smør i og så fungerede det.
    Er de bagt uden eller er det en forglemmelse?

    Tak for en opskrift på en kage jeg ren faktisk også selv vil spise og ikke kun servere samt mindet om barndommen;-)

    Svar
  2. Andjrg

    Det er nærmere en blanding af biscoti og kaffebrød du har lavet.

    Svar
    • Loui&bearnaisen

      Ja, det kan man sige :) Men her i familien er kaffebrød i den er udgave :)

  3. Christina

    Mums – hvor ser de gode ud (og flotte billeder)!
    Jeg lavede også kaffebrød i vinters (http://smagsloejer.dk/2012/02/weekend-treat-kaffebrod/) – dog de mere traditionelle, men gud (!) hvor er det luksus at lave den slags selv :-)

    Svar
    • Loui

      Hej Christina

      Tusinde tak :) Ja, det er bare selvforkælelse i stor stil :) Og er bestemt ikke sidste gang, jeg har leget med dem.

      God weekend

      Mange hilsner

      Louise

  4. Marie Lundholm

    De ser lækre ud! Jeg faldt over mandelmel tidligere i dag. 50 kr for 200 g!! Det er jo forrykt!
    Tak for en herlig blog, som jeg ivrigt følger :-)

    Svar
    • Loui

      Hej Marie

      Tusinde tak :)
      Wow, vidste godt det var dyrt herhjemme, men der der jo helt vildt!!!! Jeg skal da vist være mandelmel-sælger ;)

      Mange hilsner

      Louise

  5. Newyorkerbyheart

    Det er altså ret sjovt for for noget tid siden spurgte min nabo mig (som er en ældre herre) om jeg ikke kunne lave nogle kaffebrød og så forklarede han lidt om hvad det var. Jeg kendte dem overhovedet ikke og glemte at søge på Google efter dem (fordi min fibro-hjerne glemmer alting). Men nu har du løst gåden for mig og jeg kan overraske ham en dag – tak :-)

    Mange hilsner
    Birthe

    Svar
    • Loui

      Hej Birthe

      Ej, så var det godt jeg endelig bestemte mig for at lave dem ;)
      Godt jeg kunne hjælpe og håber de er som han husker dem :) Det er altid der, det er vanskeligt med gamle opskrifter!!

      Mange hilsner

      Louise

  6. Anne

    Har længe ville smide en kommentar, men af ubekendte årsager går det ikke så hurtigt!
    Jeg synes du har en helt igennem formidabel blog, så fin og inspirerende. Jeg (og mine veninder) nyder at prøve dine opskrifter af, og læse dine indlæg og nyde dine billeder. Jeg har op til flere gange benyttet mig af dine opskrifter, og gjort brug af dine boganmeldelser :) TAK for skide god blog :)
    Forretsen, er jeg som dig helt vild med mad der altsammen kan være i en bradepande. Både kød og kartofler eller pasta og grønsager osv.. Det er så dejlig nemt.. Det kunne være så fedt hvis du havde flere ideer til sådanne retter. :)

    Svar
    • Loui

      Hej Anne

      Tusinde tak for din kommentar og de fine ord :) Det er jeg rigtig glad for at høre og som gør det værd at blogge :)
      Jo, helt sikkert, det skal der mere af på bloggen – jeg går i tænkeboks ;) Og tak for god feedbacken til ideer.

      God onsdag :)

      Mange hilsner

      Louise

Skriv en kommentar: Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Primary Sidebar

Louiogbearnaisen - altid sulten

For dig, som er ualmindelig glad for nem mad, velsmagende øjeblikke og mundvandsløbende madbilleder - gerne tilsat en god portion ord, uhøjtidelighed og mangel på løftede pegefingre.
Er med på obligatorisk fredagskage, spandevis af kaffe og opskrifter, som er nemme og ligetil

Kontakt Louise

  • Email
  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest

Gør som over 22.000 andre

Få opskrifter, guides og (vanvittige gode) tilbud på bøger og kurser.

Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

guide til fotoudstyr

Footer

Følg @louiogbearnaisen på Instagram

Januars hitliste var.. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Januars hitliste var..
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
✨ Lunere himmelstrøg med Marrokansk salat, tomatsuppe til snuen og Havregrynsbarer i kaffepausen.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
✨ Endnu mere salat med quinoa (for posen er uendelig), den hurtige laks i grøn karry, et smut til Indien med fuld spark til smagsløgene med Tandoori kylling og kæmpehittet pizzapakker.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
✨ Og så for at slutte helt nemt af efter en liiidt lang og sjasket januar, men alligevel helt på toppen: de der Nutella brownies med kun 3 ingredienser.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Hvad var din favorit i januar? 😀😋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#madinspiration #nemaftensmad #madpakke #kagetid
Nutella brownie med 3 ingredienser! 😃 ⠀⠀⠀ Nutella brownie med 3 ingredienser! 😃
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Yup, det bliver ikke meget nemmere! 

Hiv nutella, æg, mel frem. 

Pisk, vend, bag. 

Og på 20 minutter (inkl. opvask), så har du perfekte brownies 👌

Ikke sådan tandklæbende fudgy. Eller chokoladekage-tør. Niks, men lige med den der helt rigtige konsistens, så de forsvinder i en ruf 😋⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

Nap opskriften på brownies ovre på bloggen nu (link i bio og story) 🤎 ..og jep, de er også gode med både hakket chokolade eller nødder vendt i ☺️
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#madinspiration #nutellalovers #kage #brownies #nemkage #snack
Den ultimative Tandoori kylling 🍗 Spækket med Den ultimative Tandoori kylling 🍗

Spækket med smag og genialt match til den hurtige salat fra i går 🙌⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Så nem omgang?
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Nææ 😉 Du kommer til at bruge 17 minutter foran krydderihylden i supermarkedet. Du ved, lure og lure – det er altid helt umuligt at skelne krydderierne fra hinanden og finde dem, som man skal bruge!
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Nå. Hjem med rovet, tømme et helt skab, så der er plads til duftende dåser, glas og breve. Men så er du også helt klar på indisk paaaarty – resten af året! ..du skal jo igennem dit nye arsenal af krydderier 😄
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Du kan selvføjelig også nappe den nemme og købe en bøtte færdig tandoori krydderi-mix - næsten ingen løftede øjenbryn herfra ☺️
Uanset hvad du er på, så krudt op for smagsfesten med Tandoori kyllingen her og måske et hjemmebagt naanbrød? Du finder det hele ovre på bloggen (link i bio og story) 🧡
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

#aftensmad #aftensmadinspiration #indiskmat #kylling #lækkermad
Vitaminbomben af en salat spækket med gulerødder Vitaminbomben af en salat spækket med gulerødder, rødbede, spinat og forårsløg. Bobbet op med mættende kikærter og quinoa. Mixet med persille og forårsløg. Og så lige en skarp vinaigrette dressing til at samle hele molevitten 👌
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Knas? Giv salaten et drys ristede græskar eller hakkede, saltede mandler.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Endnu mere? Feta er slet heller ikke dumt, det samme med rest grillet kylling i tern, hvis du kaster salaten i madpakken 😋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#nemaftensmad #madinspiration #salatbowl #saladrecipe #sundmad
Den ene ting, som mangler i din kaffepause ☺️👆
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Havregrynsbarer med chokolade 😋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Nemt, let og lækkert, - og næsten kunne forveksles med en halvsund myslibar. Det er de ikke. Til gengæld er de et hit til kaffepausen her i ugen: Om du bare er dig. Har andre med på arbejdsholdet slash studieholdet eller en familie, som kigger forbi i weekenden.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Skal der ekstra til? Bob dem op med:
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
✨Smeltet chokolade lige smurt på toppen
✨Ekstra knas med hasselnødder, mandler eller valnødder i 
✨ Tørret frugt, hvis du er på det hold .. rosiner, tranebær, abrikoser
✨ Smag af vanilje, revet appensinskal eller et hiv kanel
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Opskriften dur med det hele (find link i bio og i story)
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Tag hvem du vil dele en havregrynsbar med i din kaffepause? 😃👇
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

#kageinspiration #kaffeogkage #nemmad #snackideas #kage
Træt af kålsalat? Nap den her 👆
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Sprælsk marrokansk-inspireret salat gulerødder, kikærter og quinoa. Lige vendt med en krydret dressing og så er der lækker, mættende salat og tilbehør til aftensmad og madpakken med 💯
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Den helt nemme? pre-revne gulerødder, kikærter på dåse og forkogte quinoa. Så det næsten bare at blande 😁
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
👉 Find salaten ovre på bloggen (link i bio og direkte link i story) 
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#nemaftensmad #sundmad #madinspiration #vegetarianrecipes #madpakke
5 aftensmadsretter på under 30 minutter ⏰
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Okay, jeg overvejede 10, for arkivet bugner af hurtige opskrifter. Men du får 5 🖐️ 

De 5 opskrifter, som er ekstra geniale til januar – og februar med. Både på råvarer, nemhed og (fuld blæs på) smag. For lad os bare være ærlige her; der skal altså sparkes lidt ekstra gang i de lunkne smagsløg i de her måneder 😅
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Det gør vi her. Både med laks, kylling, oksekød og vegetarisk 👇
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
🔥 Tortellini med soltørrede tomater, spinat og kylling i parmesansauce 
🔥 Curry med blomkål, kartofler og kikærter⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
🔥 Tunesisk-inspireret gryde med kylling og couscous⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
🔥 Laks i grøn karry
🔥 Kartoffel- og porresuppe med bacon

Hvilket hold er du på? 😋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
(Du finder dem alle pakket og klar ovre på bloggens forside nu - link i bio)
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#nemaftensmad #madinspiration #hurtigmad #sundmad #30minutemeals
Hurtig snack til madpakken 👆Og om du…
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
👉 napper den helt nemme løsning med en rulle købt pizzadej
👉 krudter op for den klassiske hjemmelavede dej (måske med lidt groft mel)
👉 eller praler med en flerdags surdejsudgave af en dej
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
..det styrer du. Pizzapakkerne dur med hele og klarer både madpakken, snacken til fredagsrødvinen og “bare fordi” på en søndag ☺️🍕
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Find opskriften i min story nu 📲
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#madinspiration #snackideas #nemmad #madpakke #madpakkeinspiration 
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Følg @louiogbearnaisen

Mere sulten? Få nye opskrifter, tips og guides!

Privacy Manager
Cookie-og privatlivspolitik

Copyright © 2023 · www.louiogbearnaisen.dk

Foodie Pro Theme On Genesis Framework