• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Louiogbearnaisen

madblog med nemme og lækre mad opskrifter + tips til madfotografering og foodstyling

  • Blog
  • Opskrifter
  • Foto-guides
  • Om
  • Kurser
  • Kontakt

Cinnamon Swirl Bread Cake – served with caramel sauce

Den fineste kage. Hvis du, ligesom jeg, ofte besøger de amerikanske blogs, er det ikke gået din næse forbi, at den her kage er ret populær. Det er egentlig bare en stor kanelsnegl, som er viklet pænt sammen. Derfor har jeg også bare brugt min sædvanelige opskrift på kanelsnegle til denne her kage.
Kagen ser ret indviklet ud, men det er snyd. Den er rigtig nem, at vilke sammen – og så ligner den jo bare en million.

Jeg brugte dagen igår med Bettebror, som vist må være kageeksperten herhjemme. Der ryger i hvert fald en hel del ned ;)
Så selvfølgelig skulle vi bage og jeg fik muligheden for at få prøvet de berømte swirl kager. Men det stoppede jo så ikke her!?
For mens vi var igang blev 1/3 del af dejen brugt til et kanelbrød, jeg også lige havde luret en guide til. Naij, det blev også mægtig pænt :)

I det amerikanske bliver disse her cinnamon swirl bread, som også kendes som Monkeybread spist med en tyk karamelsauce. Nogle gange hældt på inden bagning, andre gange efter. Yah, klistret, syndigt og et garanteret sukkerchok. Bette bror havde julelys i øjnene.

Herhjemme er det almindelige sukkerchok ofte fra glasur. Glasur vil helt bestemt også gå på sådan en sag. Faktisk vil alt gå sammen med den, for den er skøn :)

I dag ryger resterne i madkurven – stærk forfulgt af kaffe. Turen går nemlig ud i det blå efter sommeren sidste bær.


kanelbrød med karamelsauce - flettet kanelkrans

Cinnamon Swirl Bread Cake

Print opskrift Pin opskrift

Ingredienser

dej

  • 50 g gær
  • 3 dl mælk
  • 2 æg
  • 100 g blødt smør
  • 75 g sukker
  • 1 spsk. kardemomme
  • 1/2 spsk. salt
  • 700 g hvedemel, meget varierende – så prøv dig frem

remonce

  • 300 g blødt smør
  • 100 g sukker
  • 200 g brun farin
  • 4 spsk. kanel

Top

  • 1 sammenpisket æg
  • evt. perlesukker eller karamelsauce og nødder

Karamelsauce

  • 1,75 dl piskefløde, ellers meget gerne double cream
  • 1 tsk vaniljeekstrakt, valgfrit
  • 220 g sukker
  • 65 g vand
  • 1 tsk smør
Opskriften fortsætter efter annoncen

Sådan gør du

  • Lun mælken og opløs gæren heri. Tilsæt æg, sukker, smør, kardemomme og salt og rør det hele sammen. Hvedemelet tilsættes lidt efter lidt, mens dejen æltes smidig og glat. Den skal være lidt klistret, da den ikke må blive for tør.
  • Lad dejen hæve tildækket i 20 min.
  • Imens laves remoncen. Bland smør,sukker, farin og kanel. Hvis du har svært ved at røre det sammen, så tag 1/3del af fyldet, kom det i en skål og i mikroovnen i 15 sekunder til det er blevet blødt. Det lune fyld hældes tilbage i den øvrige remonce og det hele blandes sammen.
  • Drys lidt mel på bordet og rul dejen ud til en rektangel. Den bliver meget stor! Smør remoncen ud i et jævnt lag. Dejen rulles stramt sammen til en pølse. Hvis du vil lave 1 stor kage går du bare videre til næste trin. Ellers skal du dele pølsen således, at der er 1/3 del til brød og 2/3 dele til kagen.
  • Skær pølsen igennem, lad et par centimeter holde den sammen i toppen. Sno de 2 halve pølser sammen om sig selv. Dernæst flettes de 2 rullede pølser sammen til én tyk. Sno så den flettede pølse sammen om sig selv. Som hvis du snor en knold i håret. Skjul enden under kagen.
  • Smør en springform og kom kagen heri. Dæk den til og lad den hæve ca. 45 minutter.
  • Pensl med sammenpisket æg og drys evt. med perlesukker eller nødder. Bag kagen i ovnen ved 200 grader i ca. 45 min. Hvis den bliver for brun, kan du de sidste 20 minutter komme folie over.
  • Tag kagen ud og lad den afkøle lidt på en bagerist.
  • Mens kagen bages laves karamelsaucen.
  • Kom sukker og vand i en pande eller gryde og varm det op. Kog blandingen kog igennem og rør hele tiden. Når farven begynder at blive gylden brun tages gryden af varmen.
  • Pisk smør og dernæst piskefløde i karamellen. Kom gryden tilbage på lav varme og pisk hele tiden. Lad karamellen varme igennem i 2 minutter til den får en lækker konsistens.
  • Kom karamellen i en skål og lad den afkøle.

Noter

Spis kagen lun med karamelsauce på.
Del din mad med mig på InstagramTag @louiogbearnaisen - det bedste er at se en opskrift blive brugt af dig :-)

 

TIP: Hvis du ikke bruger karamelsauce, så dekorer gerne med glasur.
Kom flormelis og vand i en gryde og varm det op ved jævn varme. Det skal ikke koge. Ved at varme glasuren, størkner den hurtigere.


Previous Post: « Gooseberry Jam …også kendt som stikkelsbærmarmelade
Next Post: Hjemmelavet hybenmarmelade »

Reader Interactions

Comments

  1. Charlotte

    Hej. Det ser jo vildt godt ud og må bestemt afprøves.
    Kan man når kagen er bagt og stadig varm overvælde noget af den karamel sovs så den blir rigtig klistret men uden at det blir for meget ?

    Svar
    • Loui&bearnaisen

      Hej Charlotte

      Ja, det tror vil være ret lækkert :)

  2. Hanne K

    Åhhh, mine tænder løber i vand!! Den kage ser mega lækker ud. Opskriften er hermed gemt til senere.
    God weekend :)

    Svar
    • Loui

      Hej Hanne

      Den er også bare skøn :D Og den er stadig god dagen efter, fik jeg lige testet.

      Tak og ilm :)

      Mange hilsner

      Louise

  3. Monster

    Ih det ser virkeligt lækkert ud! Min weekend mave er vist også klar til sådan en omgang kage allerede! Ja de er fantastiske og især karamelsaucen, er jeg virkelig vild med, bare ikke for meget igen. Mums, tusind tak for opskriften og rigtig god weekend og god bærjagt :-)

    Svar
    • Loui

      Hej

      Tak :) Den kan også gøre alle maver glade, lidt selvforkælelse skal der til ;) Nej, jeg er hellere ikke meget til karamelsauce, hvor min lillebror syntes det er himmlsk..
      Bærjagten gik rigtig godt, det blev både til solbær, hindbær og røde stikkelsbær – det bliver en god vinter :)

      God weekend

      Mange hilsner

      Louise

Skriv en kommentar: Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Primary Sidebar

Louiogbearnaisen - altid sulten

For dig, som er ualmindelig glad for nem mad, velsmagende øjeblikke og mundvandsløbende madbilleder - gerne tilsat en god portion ord, uhøjtidelighed og mangel på løftede pegefingre.
Er med på obligatorisk fredagskage, spandevis af kaffe og opskrifter, som er nemme og ligetil

Kontakt Louise

  • Email
  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest

Gør som over 22.000 andre

Få opskrifter, guides og (vanvittige gode) tilbud på bøger og kurser.

Du kan til enhver tid afmelde dig med et enkelt klik.

guide til fotoudstyr

Footer

Følg @louiogbearnaisen på Instagram

Alt i en gryde, 30 minutter og der er fuld smæk p Alt i en gryde, 30 minutter og der er fuld smæk på både duft og smag med den her tunesiske gryde med kylling og couscous 😋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Og det var tiltrængt på den her mandag! For den er altså svær at komme efter sådan en uge med madgilde i Dubai ✨
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Så hurtigt tilbage i arkivet og hive den her sag her frem til aftenmaden. Igen uden autentisk lam, men med kylling fra fryseren. Og lige en bøtte kikærter i også, så der er rester både til tirsdag og onsdag med 🤞
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Sammen med hjemmelavede, fedtede fladbrød (eller en købte i snæver vending, og lige lunet på panden i smør), så er der nem aftensmad med fuld blæs på lune himmelstrøg 😋☀️
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Skal du have en grydefuld med? 😃👋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

#madinspiration #nemmad #hurtigmad #aftensmadinspiration #spicyfood #kylling #sundmad
Alt godt i én pande med kylling. 30 minutter. Og Alt godt i én pande med kylling. 30 minutter. Og der er serveret. Genial aftensmad til de der dage, hvor det skal være nemt ☺️☀️
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Og den her sag med kylling og kartofler i spinat/parmesansauce er en alt-i-en-favorit, som bare storhitter på bloggen.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Har du prøvet den? 😋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Hvis ikke, så sus over på bloggen (link i bio) og kast den på næste uges madplan 📋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#aftensmad #madinspiration #nemmad #kylling #hurtigmad #madplan #onepotmeal
FREDAGSKAGE: Rabarbercrumble 🌸
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Syrlige, søde rabarber. Pakket ind i sprød, lun crumble. Og med 3-4 scoop is …uh, eller lige en omgang cremefraiche rørt med vanilje 😋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
35 minutter, så kan du dykke ned i herligheden 🥄
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Det var planen herfra. Den helt store ske, et lunt hjørne på terrassen og en god podcast i ørene. Meeen med udsolgte rabarber og dem i haven, der kun lige kigger op over jorden, så må planen nok justeres ..til en lørdagscrumble, når jeg har været på jagt 😄

Har du til gengæld rabarber på lager, så nap opskriften ovre på bloggen nu (eller smid en 😋, så sender jeg dig det direkte link til rabarbercrumblen ☺️)
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
God weekend ☀️
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#fredagskage #kageinspiration #rabarber #bagetid #crumblecake #rabarbercrumble #fredagsfeeling 
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Ingen bagning.⁠ Ingen baks.⁠ ⁠ Okay, du skal Ingen bagning.⁠
Ingen baks.⁠
⁠
Okay, du skal lige have gang i 3 skåle og en mellemvask af piskeris til håndmixeren.⁠
⁠
Men altså..⁠
⁠
Næsten ingen baks 😄⁠
⁠
Det er bare “riiitch”, at hive posen til chokolade-påskeæggene op, kaste dem på toppen og håbe på gæsterne ikke spiser hele molevitten af den her..⁠
⁠
Cheesecake med citron - og små påskeæg.⁠
⁠
Den er nemlig også god dagen efter 😋⁠
⁠
Nap opskriften til påskeferien ovre bloggen (smid en 👋, hvis du lige skal have det direkte link) 
⁠
Og husk: i aften kl. 21.00 lukker dørene (og tilbuddet) for Foodstyling Masterclass, så skal du med, så er det oppe over ⏰☺️ Klik på link i bio ⁠
⁠

#cheesecake #kageinspiration #påskekage #bagetid #sødesager #påskeæg #kage 
⁠
⁠
Chokoladekage? Banankage? Bananbrød? Den er lidt Chokoladekage? Banankage? Bananbrød? Den er lidt af den hele. En hybrid. Lad os sige banan-chokoladekage 😀

Svampet, saftig og spækket med chokolade.

Og opskriften er nem; ingen fedteri med piskning af smør og sukker (som altid flyver rundt i hele køkkenet). Det er næsten bare at få fyldt kanden med kaffe og råbe weekend 😊

Og sådan en kunne jeg snildt bruge en halv af på et madbillede for år siden 👀.

Lækker kage, frem med kameraet. Flytte rundt. Tage billeder fra 1, 2, 3, ..7 vinkler. Ny opstilling. Justere kameraet. Om igen. Og igen.

…3 timer, 274 billeder, køkkenet var k-a-o-s og ud af de 274 billeder .. well, der var det måske 3 billeder, som sad i skabet. Eller de lignede egentlig ikke helt de billeder, som jeg havde håbet på. 

Foodstyling endte oftest i halve dage med frustration over ikke, at kunne være kreativ og finde på en smart foodstyling på kommando 🤦‍♀️

Måske har du også prøvet det her med winge den? Prøve dig frem. Eller tro på, at du burde finde på en smart foodstyling på kommando? 

Problemet er bare, at det er virkelig svært. Og det betyder altså ikke, at du er håbløs til foodstyling (det bildte jeg mig selv ind i alt for lang tid). 

I stedet skal du bruge 5 minutter på planlægning. 

For det at være forberedt er det halve af et godt madbillede ✨ 

👉 At vide hvilken baggrund, som du skal bruge. Hvilket props. Komposition. Vinkel, der er bedst. Hvor lyset skal ramme. Hvordan du vil indstille dit kamera. Hvor du skal bruge dit billede og til hvem - alt så du ved præcis, hvilke værktøjer og konkrete metoder, du skal bruge for at komme derhen.

Og sammen med et specifikt workflow, så bliver billederne bliver markant bedre (og du kan fotografere langt hurtigere 🙌 ).

Det kan du nemt lære - lige nu kan du springe med på Foodstyling Masterclass til forårspris (+5 sprøde bonusser). Mit step-by-step online kursus, hvor du lærer at at planlægge, opbygge, style, fotografere og redigere gode madbilleder med enkle metoder og teknikker 📸😀⁠
⁠⁠
Vi er hele vejen rundt, så du ikke skal gætte, håbe på det bedste og tro på du bare ikke har ‘det’. ⁠⁠
⁠⁠
Det har du 💪⁠

Kom med og krudt op for dine madbilleder. Klik på link i bio
Saftig, blød krumme. Krydret tomatsauce. Fedtet o Saftig, blød krumme. Krydret tomatsauce. Fedtet ost. Og et hint af oregano og salt. 

Pizzasnurrer! 

Eller det er faktisk lyv.

Vi er mere ude i en jaa…hip pizza-svirvel 😄

Geniale både på madpakken og som lækre madbrød 😋

Både med den helt nemme tomatsauce og lige din favorit ost eller varierer med en af dem her:

👉 Pesto 
👉 hvidløgs- eller kryddersmør
👉 flødeost med smag 

Nap opskriften ovre på louiogbearnaisen.dk (link i bio), dobbelt op og frys ned - så er madpakken klaret helt ind i april ☺️
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

#madpakke #madpakkeinspiration #madtilbørn #pizzasnegle #pizzasnurrer #frokosttid #børnikøkkenet #mellemmåltid #madfotograf #bagetid #lunchideas #foodblogfeed #foodphotographyandstyling
Nemme og lækre æggemuffins fyldt med skinke, kar Nemme og lækre æggemuffins fyldt med skinke, kartofler og spinat 😋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Lige hevet på brunchbordet, måske til påske? Eller bare som nem, mættende snack på madpakken - de er ret geniale.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Og endnu bedre, så kan de varieres i det uendelige 😃
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Nap listen med de 7 ekstra ideer til fyld og den spritnye opskrift på de forrygende gode æggemuffins ovre på bloggen nu (link i bio og story)☺️
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#æg #æggemuffins #æggekage #brunchideas #morgenmadsinspiration #madpakke #madinspiration #sundmad #proteinrecipes #madfotograf #brunchbuffet #børnikøkkenet #lunchboxideas #frittata #eggmuffins #foodblogfeed #foodphotographyandstyling 
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Hvad siger du til et stykke (eller 3) lige til at Hvad siger du til et stykke (eller 3) lige til at starte ugen på? 😋🫖🍋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
#citronkage #bageglæde #kagetid #kageinspiration #madfotograf #mandagsinspo #foodstylish #lemoncake #foodblogfeed #droolclub 
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Følg @louiogbearnaisen

Mere sulten? Få nye opskrifter, tips og guides!

Privacy Manager
Cookie-og privatlivspolitik

Copyright © 2022 · www.louiogbearnaisen.dk

Foodie Pro Theme On Genesis Framework